Τράμπζονσπορ – Μπασακσεχίρ 1-1: Το γκολ του Πέλκα δεν λύγισε τον Μπακασέτα

Ο Δημήτρης Πέλκας σκόραρε για τρίτο παιχνίδι στα τελευταία τέσσερα της Μπασακσεχίρ που έχει αγωνιστεί, όμως η Τράμπζονσπορ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στον ελληνικό “εμφύλιο” για τη 18η αγωνιστική της Süper Lig.

Για τους γηπεδούχους ο Τάσος Μπακασέτας βρέθηκε στο βασικό σχήμα, με τους Δημήτρη Κουρμπέλη και Ταξιάρχη Φούντα στον πάγκο (δεν αγωνίστηκαν). Στο 11ο λεπτό όμως τους πλήγωσε ένας συμπαίκτης τους στην Εθνική Ελλάδας, αφού ο Πέλκας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση της Τράμπζονσπορ προήλθε από τον Μπατιστά Μεντί που ισοφάρισε σε 1-1 στο 34ο λεπτό. Το γκολ αυτό έδωσε το μομέντουμ στους γηπεδούχους, που όμως δεν το αξιοποίησαν. Τόσο ο Μπακασέτας όσο και ο Πέλκας (αντικαταστάθηκε στο 85′) δοκίμασαν τα πόδια τους στο 2ο μέρος, όμως δεν βρήκαν το γκολ της νίκης.