Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82: Σοκ στην εκπνοή της παράτασης, ο Τζαμπάρι Πάρκερ με βολές έκρινε τον αγώνα

Μετά από δύο εκπληκτικά δυναμικές μάχες στο Παλάου Μπλαουγκράνα, Ολυμπιακός και Μπαρτσελόνα έδωσαν ακόμα μία το βράδυ της Μεγάλης Τρίτης (30/4) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Με τους Καταλανούς να επιβιώνουν στην εκπνοή της παράτασης, να παίρνουν την νίκη (82-80) με 2/3 βολές του Τζαμπάρι Πάρκερ και να γράφουν το 2-1 στη σειρά των playoffs με φόντο την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

Ωραίος και μοιραίος ταυτόχρονα ο Φιλίπ Πετρούσεβ, που έκανε μεγάλο ματς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ σε 29:52), αλλά στο τέλος είχε επαφή με τον Πάρκερ την οποία σφύριξε ο Μεχντί Ντιφαλά για να προκαλέσει την αντίδραση του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Μόουζες Ράιτ ήταν επίσης εκπληκτικός, Γουόκαπ και Γουίλιαμς-Γκος έκαναν υπερπροσπάθεια στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, το βράδυ που ο Κώστας Παπανικολάου κρίθηκε ανέτοιμος, το βράδυ που ο Αϊζέια Κάναν είχε 0/6 σουτ.

Γιαν Βέσελι, Τόμας Σατοράνσκι, Μπίλι Ερνανγκόμεθ έκαναν τρομερή προσπάθεια για τη Μπαρτσελόνα, που έμεινε ζωντανή με μεγάλα σουτ του Άλεξ Αμπρίνες και στην παράταση στάθηκε και κάπως τυχερή. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 1/6 δίποντα, ήταν όμως ο πρώτος ριμπάουντερ της ομάδας του και στο φινάλε έπαιξε πολύ έξυπνα το ρολόι. Κέρδισε το φάουλ και ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι ο παίκτης που έκρινε τον αγώνα. Η σειρά συνεχίζεται σε δύο βράδια, ξανά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Και ή θα τελειώσει εκεί, ή θα επιστρέψει στη Βαρκελώνη στις 7 ή στις 8 Μαΐου για το σαραντάλεπτο που θα σπάσει καρδιές.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα σειράς
Game 1: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69
Game 3: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (παράταση)
Game 4: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 2/5 στις 19:45
Game 5: Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 8/5 (αν χρειαστεί)

Ο MVP
Ο Άλεξ Αμπρίνες έβαλε δύο σουτ, αλλά αυτά τα δύο σουτ κράτησαν τη Μπαρτσελόνα όρθια στην τέταρτη περίοδο. Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν εκπληκτικός όταν η μπάλα ζύγιζε τόνους. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έπαιξε έξυπνα την τελευταία φάση και κέρδισε το φάουλ για τις βολές της νίκης. Βέσελι και Ερνανγκόμεθ ήταν επίσης εξαιρετικοί. Πολύ δύσκολο να βρει κάποιος τον ήρωα της βραδιάς για τη Μπαρτσελόνα.

Ο αδύναμος κρίκος
Ο Αϊζέια Κάναν πήρε το πρώτο ματς, αυτή τη φορά όμως δεν ήταν καλός. Και δεν ήταν ούτε στο Game 2. Απλά στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός τον είχε ακόμα περισσότερη ανάγκη κι εκείνος τα έσπασε. Δεν σκόραρε σε 17:01, είχε 0/1 δίποντο και 0/5 τρίποντα. Στην άμυνα ήταν εκεί, έκλεψε δύο μπάλες, αλλά στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση δεν βρισκόταν στο παρκέ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν
Με 1/6 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, 4-0 ήταν οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 26 πόντους έβαλαν μαζί οι δύο ομάδες. Στο ημίχρονο Πετρούσεβ και Ράιτ είχαν 22 πόντους από 8/11 δίποντα και 6/8 βολές, την ώρα που η Μπαρτσελόνα δεν είχε κλέψιμο, δεν είχε μπλοκ και έβλεπε τους αντιπάλους τους να έχουν μόλις τέσσερα λάθη. Στο φινάλε της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 26.9% στο τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι 26 ασίστ για 12 λάθη, περισσότερο απ’ όλα ωστόσο χτυπούσε στο μάτι το 0/6 του Αϊζέια Κάναν.

Ο αγώνας
Με Γουόκαπ, Κάναν, Πίτερς, Σίκμα, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να μένει χαμηλά (4-8 στο 5′), αλλά και με τον Πετρούσεβ να μπαίνει στο ματς μετά από το πρώτο timeout και μαζί με τον Πίτερς να δίνει τους πόντους που είχαν ανάγκη οι Πειραιώτες. Το 13-13 της περιόδου ήταν δίκαιο, αλλά και ξεκάθαρο δείγμα για τη στόχευση των δύο προπονητών.Πετρούσεβ και ΜακΚίσικ έδωσαν στους γηπεδούχους ώθηση στην έναρξη της δεύτερης, με τις μάχες να εξακολοθούν να κόβο

υν την ανάσα, αλλά το σκορ να πηγαίνει κάπως πιο ψηλά. Ο Πετρούσεβ (30-25) συνέχισε να ξεχωρίζει, ο Ράιτ τον ακολούθησε (32-25) με αποφασιστικότητα, το ΣΕΦ πήρε φωτιά κι ο Ολυμπιακός έχτισε ένα μικρό προβάδισμα που όμως έμοιαζε σημαντικό προς το φινάλε του πρώτου μέρους.Ένα 3-11 της Μπαρτσελόνα γύρισε τούμπα το παιχνίδι στο ξεκίνημα του β’ μέρους (40-43 στο 24′), με τον Μπαρτζώκα να έχει τον Λαρε

ντζάκη στην πεντάδα αντί του Σίκμα και με τον Γουόκαπ να δίνει ανάσες για το 45-45. Κι ενώ οι ερυθρόλευκοι πήγαν να πάρουν ξανά το μομέντουμ, ένα μικρό καλό διάστημα των Ισπανών τους έδωσε το προβάδισμα, πριν ο Τζαμπάρι Πάρκερ βάλει τρίποντο με ταμπλό και κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 51-57.

Ο Γουίλιαμς-Γκος ανέβηκε στην τέταρτη, έβαλε κρίσιμα καλάθια για το 59-61 στο 34′, ο Πετρούσεβ μπλόκαρε τον Βέσελι με το σκορ στο 64-63 και αμέσως μετά σκόραρε ασύλληπτο τρίποντο από τα 9-10 μέτρα, στο μηδέν, για το 67-63. Αμέσως μετά ο Ράιτ έκοψε τον Βέσελι, ο Γουίλιαμς-Γκος σκόραρε για το 69-63, όμως τα σερί τρίποντα του Αμπρίνες κράτησαν τη Μπαρτσελόνα ζωντανή, μέχρι τα 16.3″.

Στα 7.6″ ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε με λέι-απ στο 71-71, ο Μπαρτζώκας κάλεσε timeout και πήγε στο μισό γήπεδο τη μπάλα, ο Γουίλιαμς-Γκος την πήρε, προσποιήθηκε, άδειασε τον Αμπρίνες, αλλά αστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο ΜακΚίσικ έβαλε τρίποντο για το 76-75, ο Φαλ καθάρισε άστοχη προσπάθεια του Γουόκαπ για το +3 και ακόμα μία για το 80-77, ξανά από άστοχο σουτ του Γουόκαπ. Ο Σατοράνσκι ισοφάρισε με τρίποντο από τη γωνία, ο Γουίλιαμς-Γκος πήρε άσχημο τρίποντο, η Μπαρτσελόνα πήρε το φάουλ και είχε 3.8 για το σουτ. Ο Πάρκερ έπαιξε με τον χρόνο, κέρδισε φάουλ από τον Πετρούσεβ, έβαλε 2/3 βολές στα 0.5″ και έδωσε στην ομάδα του την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.α.), 80-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/48 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/8 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ