Μπενφίκα – Πόρτο 1-0: Ο Ντι Μαρία πλήγωσε τους 10 “δράκους” στο πορτογαλικό ντέρμπι

Η Μπενφίκα πανηγύρισε τη νίκη στο πορτογαλικό ντέρμπι με τον Πόρτο, με τον Άνχελ ντι Μαρία να είναι ο πρωταγωνιστής των “αετών”, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ για το 1-0.

Το προβλήματα για τους “δράκους” ξεκίνησαν από νωρίς, καθώς στο 19ο λεπτό του αγώνα έμειναν με 10 παίκτες μετά την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Φάμπιο Καρντόσο για το επικίνδυνο τάκλιν στον Νέρες.

Οι “αετοί” απείλησαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τα σουτ των Ντι Μαρία και Άουρσνες και την κεφαλιά του Μούσα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση της Μπενφίκα μέχρι το 68′, όταν ο Ντι Μαρία σούταρε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μπενφίκα: Τρούμπιν, Μπα, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Άουρσνες, Νέβες, Κοκτσιού, Ντι Μαρία (86′ Μάριο), Ρ. Σίλβα, Νέρες (96′ Γιούρασεκ), Μούσα (67′ Καμπράλ).

Πόρτο: Κόστα, Ουέντελ (81′ Μπόρζες), Κάρμο, Καρντόσο, Μάριο, Βαρέλα (84′ Χάιμε), Εουστάκιο, Μπαρό (25′ Πέντρο), Γκαλένο, Ταρεμί, Ακίνο (80′ Κονσεϊσάο).