Champions League: Η Γαλατάσαραϊ έκλεψε τη νίκη στο 90+3′, ισοπαλία στο Ισραήλ

Η Γαλατάσαραϊ έκανε την ανατροπή, η Μόλντε απάντησε όμως οι Τούρκοι πήραν τη νίκη 3-2 στη Νορβηγία στις καθυστερήσεις και μαζί σημαντικό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού του ζευγαριού στα playoffs του Champions League.

Η εικόνα αδικεί τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με τον Μάρτιν Έλινγκσον στο 8′ και απλά έχασαν τη συγκέντρωσή τους για τέσσερα λεπτά στο 1ο μέρος. Στο 25′ ο Σέρζιο Ολιβέιρα ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ που κόντραρε και στο 29′ ο Μάουρο Ικάρντι έπιασε απευθείας βολέ από γέμισμα του Γιουνούς Ακγκιούν και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Τούρκους.

Η Μόλντε ήταν καταιγιστική, δημιουργούσε διαρκώς τελικές κι ευκαιρίες και εν τέλει έφτασε στην ισοφάριση με τον Κρίστοφερ Χάουγκεν στο 56′. Δεν επαναπαύτηκε και συνέχισε να δημιουργεί, όμως στο τέλος οι Τούρκοι χαμογέλασαν και μάλιστα χάρη σε έναν Νορβηγό. Ο Φρέντρικ Μίντσγε σκόραρε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κι έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην “τσιμπόμ”.

Στη Χάιφα, Μακάμπι και Γιουνγκ Μπόις αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 και θα λύσουν τις διαφορές τους στην Ελβετία. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και οι λιγοστές ευκαιρίες δεν κατέληξαν σε κάποιο γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα.

Τα αποτελέσματα των playoffs
ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Μονοπάτι πρωταθλητών

Άντβερπ (Βέλγιο) – ΑΕΚ (Ελλάδα) 1-0 (16′ Γιάνσεν)
Ράκοβ (Πολωνία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 0-1 (9′ Ρακοβίτσαν)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 0-0
Μόλντε (Νορβηγία) – Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 2-3 (8′ Έλινγκσεν, 56′ Χάουγκεν / 25′ Ολιβέιρα, 29′ Ικάρντι, 90+3′ Μίτσγε)

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

Ρέιντζερς (Σκωτία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 2-2 (45′ Σιμά, 76′ Ματόντο / 61′ Σανγκαρέ, 80′ Ντε Γιονγκ)
Μπράγκα (Πορτογαλία) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 2-1 (51′ Ρουίθ, 73′ Τζαλό / 90+5′ Μανσίνι)