Ουγγαρία – Ελλάδα 20-13: Ήττα για την Εθνική, θα παίξει για τις θέσεις 5-8 στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Δε θα μπορέσει να διεκδικήσει κάποιο μετάλλιο στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, αφού ηττήθηκε 20-13 από την Ουγγαρία.

Η Εθνική μας πλήρωσε την κακή της άμυνα, αλλά και τα εύκολα λάθη στην επίθεση που επέτρεψαν στις Μαγυάρες να χτίσουν από νωρίς διαφορά.

Πλέον η αντιπροσωπευτική μας ομάδα περιμένει την ηττημένη του ζευγαριού ανάμεσα σε ΗΠΑ και Ισραήλ για να αγωνιστεί στις θέσεις 5-8.

Το ματς: Η Εθνική ομάδα μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση και η Ουγγαρία με όπλα την πιεστική της άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε από την αρχή να επιβάλει το ρυθμό της.

Η Μαχιού και η Κέστελι έδωσαν γρήγορα προβάδισμα 2-0 στις Μαγυάρες με την Γιαννοπούλου να μειώνει προσωρινά σε 2-1. Έπειτα ακολούθησε επί μέρους 3-0 για την Ουγγαρία, η Ξενάκη μείωσε σε 5-2 πριν η Ριμπάνσκα διαμορφώσει το 6-2 της πρώτης περιόδου.

Η Εθνική μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ τη διαφορά με τέρμα της Ελευθεριάδου (7-5). Ξανά όμως η Ουγγαρία μπόρεσε να τρέξει επί μέρους 5-0 για να προηγηθεί με 12-5, πριν η Ελευθεριάδου μειώσει σε 12-6 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία με τις Μαγυάρες να ελέγχουν απόλυτα το σκορ και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 20-13.

Ουγγαρία – Ελλάδα 20-13

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 6-4, 3-2, 5-5

Ουγγαρία: Μάγκιαρι, Σίλαγκι, Μπάκσα, Γκουρισάτι, Μάχιου 2, Τίμπα 2, Πότζε 1, Κέστελι 6, Λέιμετερ 3, Ριμπάνσκα 2, Φάραγκο 1, Γκάρντα 3, Νέσμελι

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Νίνου, Ελληνιάδη, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννόπουλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου