Γαλλία: Πέταξε βαθμούς η Μαρσέιγ, 1-1 με τη Στρασμπούρ

Για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική στη Ligue 1 η Μαρσέιγ έμεινε μακριά από το «τρίποντο» (μετράει 2 ήττες και 2 ισοπαλίες με την αποψινή). Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Στρασμπούρ στο «Stade de la Meinau», για την 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, συνεχίζοντας να βλέπει με τα… κιάλια τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη (βρίσκεται στην 9η θέση).

Η Μαρσέιγ έμεινε με το… καλησπέρα πίσω στο σκορ, μετά το τέρμα του Εμεγκά στο 6ο λεπτό του αγώνα και το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Κλος στο 27΄, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… μονόλογο της Στρασμπούρ, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ…

Η 13η αγωνιστική:

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό 5-2 (18΄ Ράμος, 39΄ πεν. Μπαπέ, 70΄ Ντεμπελέ, 72΄ Βιτίνια, 90΄+6 Κόλο Μουανί – 22΄ Μιναμίνο, 75΄ Μπαλογκούν)

Κλερμόν-Λανς 0-3 (11΄ Γουαχί, 50΄ Τόμασον, 82΄ Σαίντ)

Στρασμπούρ-Μαρσέιγ 1-1 (6΄ Εμεγκά – 27΄ Κλος)