Ιρλανδία – Γιβραλτάρ 3-0: Πρώτη νίκη στον όμιλο της Ελλάδας για τα προκριματικά του Euro 2024

Η Ιρλανδία επικράτησε με 3-0 στο Δουβλίνο του Γιβραλτάρ και πήρε τους πρώτους βαθμούς της στον 2ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024 στην 4η αγωνιστική.

Η κυριαρχία των παικτών του Στέφεν Κένι ήταν καθολική και το μόνο που δεν κατάφερε στο 1ο μέρος όπου είχε 79% κατοχή μπάλας και 11-1 τελικές ήταν να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 2ο μέρος ο αγώνας έγινε ακόμα πιο μονόπλευρος και ο Μάικλ Τζόνστον που πέρασε αλλαγή στην ανάπαυλα άνοιξε το σκορ στο 52′. Επτά λεπτά αργότερα, ο Έγκαν Φέργκιουσον έκανε δύο τα τέρματα της χώρας του. Στις καθυστερήσεις, ο Άνταμ Άιντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την Ιρλανδία, που έπιασε την Ολλανδία στη βαθμολογία.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Κόλινς (46′ Τζόνστον), Έγκαν, Ο’ Σέι, Νάιτ (85′ Χέντρικ), Κάλεν, Μακγκράθ, Μακλίν, Σμόλμποουν (72′ Μπράουν), Φέργκιουσον (84′ Άιντα), Ομπαφέμι (58′ Ομπαφέμι)
ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Κόουλινγκ, Ρόναν, Ρ. Τσιπολίνα (43′ Μουελχί), Ολιβέρο, Χάρτμαν, Λόπες, Έινσλι, Ελ Χμιντί (46′ Ντε Μπαρ), Σάρτζεντ (46′ Γουάιζμαν), Μπρίτο (73′ Μπάλανταϊν), Πόζο (68′ Τζόλεϊ)