Αγγλία: Τρομερή ανατροπή από τη Μάντσεστερ Σίτι, 3-2 εκτός έδρας τη Νιούκα

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε νωρίς (8΄) το βασικό της γκολκίπερ, Έντσερσον, με τραυματισμό, βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»,, παρότι προηγήθηκε με το υπέροχο τακουνάκι του Μπερνάντο Σίλβα, ωστόσο, ο «άσος στο μανίκι» του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Ο Βέλγος μέσος στην επιστροφή του σε αγώνα της Premier League (χρησιμοποιήθηκε πριν από μερικές ημέρες και στο ματς Κυπέλλου με την Χάντερφιλντ) μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του (από τον περασμένο Αύγουστο) οδήγησε τους «πολίτες» με γκολ και ασίστ στη μεγάλη ανατροπή και νίκη με 3-2, αποτέλεσμα που τους έφερε στην 2η θέση και με ματς λιγότερο!

Για 10ο ματς η Σίτι έμεινε αήττητη απέναντι στους «ανθρακωρύχους» (8-2-0), ωστόσο, στο αποψινό ματς τη διαφορά έκανε ο Ντε Μπρόινε. Την ώρα που η Νιούκαστλ είχε το προβάδισμα με 2-1, με τα πολύ όμορφα γκολ των Ίσακ και Γκόρντον μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο μέρος, ο Βέλγος διεθνής μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 69΄ και πέντε λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Κι ενώ όλα έδειχναν… ισοπαλία, στο 90΄+1 με εξαιρετική μακρινή μπαλιά βρήκε το νεαρό Νορβηγό επιθετικό, Μπομπ (η τρίτη αλλαγή του Γκουαρδιόλα στο 82΄), ο οποίος με άψογο στιλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να χαρίσει στους πρωταθλητές την τεράστια έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς νίκη.

Ήταν η 6η συνεχόμενη για τους «σίτιζενς» μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, έστω κι αν αγωνίστηκαν χωρίς το «βαρύ πυροβολικό» τους, Έρλινγκ Χάαλαντ (τραυματίας), αλλά και τον βασικό τους κεντρικό αμυντικό, Στόουνς.