Premier League: Ασταμάτητη με Χάλαντ η Σίτι, πεντάρα με ανατροπή η Τότεναμ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι μακράν η ποιοτικότερη ομάδα (και) της φετινής Premier League και το απέδειξε ακόμη μία φορά το απόγευμα του Σαββάτου (2/9), με την πρωταθλήτρια να είναι άκρως αποτελεσματική όσον αφορά στις φάσεις που έφτιαξε στην αντίπαλη περιοχή και να υποτάσσει με 4-1 την Φούλαμ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής κάνοντας το “4 στα 4”.

Οι πολίτες άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Άλβαρες μετά από πάσα πάρε-βάλε του Χάλαντ, με την άκρως μαχητική στο πρώτο μέρος Φούλαμ να απαντάει δύο λεπτά αργότερα με προβολή του Ριμ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να ξαναπαίρνει προβάδισμα στο 45+5′ με κεφαλιά του Άκε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φόντεν.

Σε αυτή τη φάση ο Μάρκο Σίλβα και οι παίκτες του διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τον Ακάντζι που ήταν σε θέση οφσάιντ όμως διαιτητής και VAR έκριναν πως ο εκτεθειμένος στόπερ δεν είχε συμμετοχή στο παιχνίδι και έτσι το 2-1 έμεινε για να έρθει στο δεύτερο μέρος το ξέσπασμα του Έρλινγκ Χάλαντ.

Στο 58ο λεπτό ο Νορβηγός δέχτηκε την ασίστ του Άλβαρες και εκτέλεσε μέσα από τη μεγάλη περιοχή τον Σάντσεθ για το 3-1 ενώ στο 70′ ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Αργεντινός στράικερ και έγραψε το 4-1, για να γίνει ο ταχύτερος παίκτης στην ιστορία της Premier League που είχε συμμετοχή σε 50 γκολ στο πρωτάθλημα (41 γκολ – 9 ασίστ) σε μόλις 39 παιχνίδια (μέχρι πρότινος το ρεκόρ το κατείχε ο Άντριου Κόουλ αφού χρειάστηκε 43 ματς).

Δεν έμεινε όμως μόνο εκεί ο παίκτης-φαινόμενο των ευρωπαϊκών γηπέδων τα τελευταία χρόνια, αφού βρήκε δίχτυα και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με συρτό σουτ εντός περιοχής, για να πανηγυρίσει χατ-τρικ και να σφραγίσει το 5-1 της Σίτι και το “4 στα 4” των πρωταθλητών Αγγλίας στη φετινή Premier League.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Ακάντζι, Άκε, Ρόδρι (76′ Μπερνάρντο Σίλβα), Κόβατσιτς (84′ Φίλιπς), Ντοκού (76′ Γκόμες), Άλβαρες (90′ Λιούις), Φόντεν (90′ Μπομπ), Χάλαντ
ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Τέτε (73′ Καστάν), Ντιόπ, Ρεάμ, Ρόμπινσον, Κέρνι (16′ Χάρις), Χάρισον Ριντ, Περέιρα, Γουίλσον (81′ Τραορέ), Χιμένες (81′ Μουνίθ), Μπόμπι Ριντ (73′ Ουίλιαν)

Πήρε φόρα η Τότεναμ του Ποστέκογλου
Στο “Turf Moor” η Μπέρνλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Φόστερ όμως οι ελπίδες που γεννήθηκαν στους οπαδούς της για το πρώτο τρίποντο της σεζόν εξανεμίστηκαν πολυ γρήγορα, με τον Σον (16′) και τον Ρομέρο (45+2′) να υπογράφουν την ανατροπή πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος τα σπιρούνια έκαναν πάρτι στο χορτάρι, με τον Μάντισον να γράφει το 1-3 με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής (54′) και τον Σον να σκοράρει δις μέσα σε μερικά λεπτά (63′ 66′) για να πανηγυρίσει το τέταρτο χατ-τρικ στην καριέρα του στην Premier League, με τους αποσβολωμένους γηπεδούχους να πετυχαίνουν απλά ένα γκολ τιμής στο φινάλε των καθυστερήσεων για να διαμορφωθεί το τελικό 2-5.

Αποτέλεσμα που σήμανε την τρίτη ήττα για την Μπέρνλι σε ισάριθμα ματς ενώ ταυτόχρονα επέτρεψε στην Τότεναμ να φτάσει τις τρεις διαδοχικές επιτυχίες στην Premier League, κάτι που είχε πετύχει τελευταία φορά τον Αύγουστο του 2022.