Μπολόνια – Μίλαν 0-2: Ποδαρικό με το δεξί στο Ρενάτο Νταλ’ Άρα

Η Μίλαν έκανε ποδαρικό στη νέα σεζόν με το δεξί, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπολόνια στο Ρενάτο Νταλ’ Άρα για την πρεμιέρα της Serie A.

Οι χρυσοί σκόρερ για τους ροσονέρι ήταν ο Ολιβιέ Ζιρού στο 11′ και ο Πούλισικ στο 21′, με τον Αμερικανό μεσοεπιθετικό να συνδυάζει με γκολ το επίσημη ντεμπούτο του με τους Μιλανέζους.

Οι ροσονέρι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και πέτυχαν γρήγορα τα δύο γκολ με τα οποία είχαν το πάνω χέρι στο ματς. Γρήγορα η Μπολόνια πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε για να μειώσει στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι στο ματς, όμως η άμυνα των Μιλανέζων και ο Μάικ Μενιάν άντεξαν στην πίεση.

Στο δεύτερο μέρος η Μπολόνια συνέχισε την πίεσή της για να σκοράρει, όμως καμία προσπάθεια δεν είχε αντίκρυσμα. Η προσπάθεια του Εντόι στο 60ο λεπτό σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στο 90′ ο Λεάο με υπέροχη ενέργεια έστειλε την μπάλα και αυτός στο αριστερό δοκάρι της Μπολόνια.

Από πλευράς Μπολόνια, ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε από τον Τιάγκο Μότα στο 87ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Φροζινόνε – Νάπολι 1-3 (7′ πέν. Χαρουί / 24′ Πολιτάνο, 42′, 79′ Όσιμεν)
Έμπολι – Βερόνα 0-1 (75′ Μπονατσόλι)
Τζένοα – Φιορεντίνα 1-4 (58′ Μπιράσκι / 5′ Μπιράγκι, 11′ Μποναβεντούρα, 40′ Γκονσάλες, 56′ Μαντράγκορα)
Ίντερ – Μόντσα 2-0 (8′, 76′ Μαρτίνες)
Ρόμα – Σαλερνιτάνα 2-2 (17′ 82′ Μπελότι / 36′ 49′ Καντρέβα)
Σασουόλο – Αταλάντα 0-2 (84′ Ντε Κέτελαρ, 90+3′ Ζορτέα)
Λέτσε – Λάτσιο 2-1 (85′ Άλμκβιστ, 87′ Ντι Φραντσέσκο / 26′ Ιμόμπιλε)
Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-3 (2′ Κιέζα, 20′ πεν. Βλάχοβιτς, 45+3′ Ραμπιό)
Τορίνο – Κάλιαρι 0-0
Μπολόνια – Μίλαν 0-2 (11′ Ζιρού, 21′ Πούλισικ)