Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78: Αδίκησε τον εαυτό του

Η αποστολή στη Βαρκελώνη ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολη για τον Ολυμπιακό. Και η απουσία της τελευταίας στιγμής, αυτή του Νίκολας Λαπροβίτολα, αποδείχθηκε πως δεν ήταν ικανή να γονατίσει τη Μπαρτσελόνα που πήρε την νίκη (86-78) στον αγώνα για την 20η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 11-9 έπεσαν οι Πειραιώτες (7-4 εντός και 4-5 εκτός έδρας), που έκαναν σπουδαία προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν βρήκαν το μεγάλο σουτ και πλέον πιέζονται για να πάρουν τον αγώνα της Παρασκευής (12/1) στη Βιτόρια ώστε να μη χάσουν άλλο έδαφος στη μάχη για την πρώτη εξάδα της κανονικής περιόδου που προσφέρει απευθείας πρόκριση στα playoffs. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος έπαιξε πολύ, καθώς ο Μπαρτζώκας κράτησε τον Τόμας Γουόκαπ στον πάγκο από τα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Άλεκ Πίτερς ήταν φανταστικός πριν αστοχήσει σε δύο κρίσιμα σουτ, Φαλ, Κάναν, ΜακΚίσικ, Μπραζντέικις είχαν τις στιγμές τους.

Στο 14-6 ανέβηκαν οι Καταλανοί (10-1 εντός και 5-4 εκτός), οι οποίοι κάλυψαν τις απουσίες των Λαπροβίτολα, Αμπρίνες, Νάτζι και συνεχίζουν να παλεύουν με τη Βίρτους Μπολόνια για τη δεύτερη θέση της regular season. Τζαμπάρι Πάρκερ στην πρώτη και στην τρίτη, Μπίλι Ερνανγκόμεθ στο δεύτερο μέρος, Σατοράνσκι και Κάλινιτς με τη συνέπειά τους σε όλο το ματς, ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά το βράδυ που ο Ολυμπιακός φρέναρε τον Γιαν Βέσελι, αλλά δεν επιβραβεύθηκε. Κι ας ήταν η άμυνά του στο τέταρτο δεκάλεπτο καταπληκτική.

Ο MVP
Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε τις βάσεις, ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ άνοιξε τη διαφορά. Ο Αμερικανός σκόραρε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν σαρωτικός στο ξεκίνημα του τρίτου, ο Ισπανός τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ήταν σούπερ αποτελεσματικός και καθοριστικός στην έκβαση της αναμέτρησης. Στους 21 σταμάτησε ο Πάρκερ που έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague, στους 16 σταμάτησε ο Ερνανγκόμεθ σε 21:53.

Ο αδύναμος κρίκος
Ο Κώστας Παπανικολάου δεν βοήθησε σε ένα γνώριμο για εκείνον περιβάλλον. Έμεινε άποντος, είχε τρία άστοχα σουτ, δεν ήταν η βραδιά του μετά από τη σπουδαία εμφάνιση που έκανε στα Άνω Λιόσια απέναντι στην ΑΕΚ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν
Μάχη Τζαμπάρι Πάρκερ (13 πόντοι) – Άλεκ Πίτερς (10 πόντοι) ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν σκορ στον αιφνιδιασμό έως το ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα έβαλε 31 πόντους στην τρίτη περίοδο και στο 30′ σούταρε με 70% στο δίποντο, στο φινάλε οι Πειραιώτες είχαν δέκα ριμπάουντ λιγότερα. Οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (14-15) δεν έκαναν μεγάλη ζημιά, επί της ουσίας ένα μεγάλο σουτ έλειψε στο -3 για να ισορροπήσει ο αγώνας. Και αυτό το μεγάλο σουτ δεν το έβαλε ο Άλεκ Πίτερς που μετά από δέκα σερί τρίποντα σε τρεις αγώνες, είχε δύο πολύ άσχημα εκτελεσμένα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Ο αγώνας
Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που δεν είχε τρόπο για να φρενάρει τον Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Αμερικανός έβαλε 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) για το 16-7, όμως οι Πειραιώτες έμειναν στο πλάνο τους, δεν τρόμαξαν και με γκολ-φάουλ του Κάναν και τρίποντο του Πίτερς μείωσαν στους τρεις (23-20) προς το τέλος της περιόδου.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε τη δεύτερη με Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Σίκμα, Μιλουτίνοβ, όμως η ομάδα του δεν είχε ρυθμό στην επίθεση. Και όμως έμεινε κοντά, κέρδισε χρόνο, μείωσε στο καλάθι (38-36) με τρίποντο του Μπραζντέικις στο 18′ και πέρασε και μπροστά (41-40) με γκολ-φάουλ του Λιθουανού που ήταν ο 11ος παίκτης στο ροτέισον. Το 44-41 του ημιχρόνου δεν ήταν ιδανικό, ήταν όμως καλό για τη διαχείριση που έκανε ο προπονητής των ερυθρόλευκων.

Με τον Σατοράνσκι να οργανώνει άψογα, η Μπαρτσελόνα πήγε στο +11 (58-47) νωρίς στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Πήγε και στο +15 (69-54) με τον Μπίλι Ερνανγκόμεθ να κάνει θραύση στην επίθεση, πριν ξυπνήσει ο Ολυμπιακός με τον Γουίλιαμς-Γκος στην πεντάδα αντί του Γουόκαπ. Στο φινάλε της τρίτης οι ερυθρόλευκοι είχαν δεχθεί 31 πόντους σε δέκα λεπτά, όμως ο Πίτερς κι ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν σπουδαίοι στο ξεκίνημα της τέταρτης για να μαζέψουν τη διαφορά στους επτά (77-70 στο 33′).

Ο Μπαρτζώκας πήγε στην τέταρτη με τον ΜακΚίσικ να ορμάει στη ρακέτα των γηπεδούχων, ο Κάναν μείωσε στην κατοχή (79-76) με βολή τεχνικής στο 36′, όμως στο επόμενο δίλεπτο η μία ομάδα έδινε το ματς στην άλλη και καμία δεν ήθελε να το πάρει. Ο Πίτερς είχε ένα έρμπολ και ένα πάρα πολύ άσχημα εκτελεσμένο τρίποντο, πριν ο Κάλινιτς σκοράρει για το 83-78 και η Μπάρτσα πάρει και την κατοχή καθώς ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ κέρδισε φάουλ στην ίδια φάση. Ο Σατοράνσκι έβαλε το τρίποντο και τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Γιόβτσιτς, Ζαμόισκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σατοράνσκι 13 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πάρκερ 21 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 σουτ), Μπραζντέικις 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 17/29 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/22 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 23 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 18 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 21η αγωνιστική η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (12/1 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη Μπασκόνια στη Βιτόρια (12/1 στις 21:30).