Σπόρτινγκ – Πόρτο 2-0: Πήρε το ντέρμπι και στρογγυλοκάθεται στην κορυφή της βαθμολογίας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε το ντέρμπι με την Πόρτο. Τα λιοντάρια επικράτησαν 2-0 των δράκων στο Αλβαλάδε για την 14η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Έτσι, πέρασαν εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας με 34 βαθμούς. Στην μάχη του τίτλου, η Σπόρτινγκ είναι στο +1 από την Μπενφίκα και αύξησε στο +3 τη διαφορά της από την Πόρτο.

Ο Γιόκερες άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με ωραία ενέργεια και σουτ από δύσκολη γωνία στα αριστερά της περιοχής. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στις καθυστερήσεις, όμως μετά από εξέταση στο VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 51′ η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Πέπε να αποβάλλεται όταν “απάντησε” με γροθιά σε σπρώξιμο αντιπάλου. Εν τέλει, ο Πέδρο Γκονσάλβες “κλείδωσε” το τρίποντο στο 60′.