«Πάρτι» της Άρσεναλ με Νιούκαστλ στο Λονδίνο

Δώδεκα αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Premier League και η μάχη για την κατάκτηση του τίτλου παραμένει άκρως συναρπαστική με τρεις ομάδες να τα δίνουν όλα για το ποια θα είναι εκείνη που θα κόψει πρώτη το νήμα.

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έκαναν το καθήκον τους απέναντι σε Λούτον και Μπόρνμουθ και σήμερα πήρε… σκυτάλη η Άρσεναλ, η οποία με το «πάρτι» (4-1) επί της Νιούκαστλ στο «Εμιρέιτς» διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ και έναν από την 2η Μάντσεστερ Σίτι.

Η «σεμνή τελετή» στο Λονδίνο είχε τελειώσει επί της ουσίας πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 25λεπτου, με το συγκρότημα του Μικέλ Αρκέτα να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε έξι λεπτά και στη συνέχεια με σωστή διαχείριση να φτάνει πολύ εύκολα στο στόχο του, σκοράροντας άλλες δύο φορές, με τον Σάκα (7 γκολ στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές) σρτο 65΄ και τον Κίβιορ στο 69΄.

Οι «ανθρακωρύχοι» πέτυχαν το «γκολ της τιμής» με τον Γουίλοκ στο 84΄.

Νωρίτερα, σε… απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ παρέμεινε η Μάντσεστερ Σίτι, παρότι «ζορίστηκε» (όπως και με την Μπρέντφορντ μεσοβδόμαδα σε εξ αναβολής παιχνίδι) απέναντι στην Μπόρνμουθ (1-0) στο «Βιτάλιτι».

Το γκολ του Φιλ Φόντεν στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε «χρυσό» για τους «πολίτες», οι οποίοι διατήρησαν το αήττητο απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο σε όλες τις διοργανώσεις (19-2-0), ενώ με την αποψινή έφτασαν τις 15 συνεχόμενες νίκες. Χωρίς νίκη παρέμεινε η Μπόρνμουθ για έβδομο σερί ματς στο πρωτάθλημα (0-3-4).

Ο Χάρι Μαγκουάιρ προσπάθησε να γλιτώσει την προβληματική, για ένα ακόμη ματς, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και οι «κόκκινοι διάβολοι» γνώρισαν μια ακόμη οδυνηρή ήττα μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-1 από τη Φούλαμ.

Η Άστον Βίλα δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Νότιγχαμ, νίκησε εύκολα με 4-2 και παραμένει δυνατά στη μάχη για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης και της συμμετοχής της την επόμενη σεζόν στο Champions League, έχοντας ηγέτη και πάλι τον Ντάγκλας Λουίζ, που πέτυχε και δύο γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί η ισοπαλία της Εβερτον μέσα στο «Κομιούνιτι» με 1-1 με την Μπράιτον, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ οι «γλάροι», που κατάφεραν ν’ αποφύγουν την ήττα στις καθυστερήσεις, κινδυνεύουν πλέον να μείνουν εκτός Ευρώπης την επόμενη σεζόν.

Τέλος η Κρίσταλ Πάλας ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Όλιβερ Γκλάσνερ στον πάγκο της, νικώντας με 3-0 την Μπέρνλι, μετά από εξαιρετική εμφάνιση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λίβερπουλ-Λούτον 4-1

(56΄ Φαν Ντάικ, 58΄ Χάκπο, 71΄ Ντίας, 90΄ Έλιοτ – 12΄ Ογκμπένε)

Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 4-2

(4′ Γουότκινς, 29′, 39′ Λουίζ, 61′ Μπέιλι-, 45′ Νιακατέ, 48′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μπράιτον-Έβερτον 1-1