Βίρτους – Εφές 93-81: Η ομάδα του Μπάνκι… γκάζωσε στο β’ μέρος και ανέβηκε στο 5-1

Η Βίρτους Μπολόνια έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Αναντολού Εφές και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 93-81 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Συνεχίζουν στα υψηλά σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα οι Ιταλοί (5-1), την ώρα που η τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-4.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το δίδυμο Μπελινέλι – Ντάνστον έκανε την διαφορά για την Βίρτους Μπολόνια, την ώρα που ο Μπομπουά τραβούσε το κουπί επιθετικά για την Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα πατούσε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 27-21 πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με τέσσερις πόντους (45-41).

Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί μπήκαν μεταμορφωμένοι και με διάθεση μπουν σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έτρεξε ένα επιμέρους 28-17 και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα από το +7 στο τέταρτο δεκάλεπτο (69-62), με τον Τόκο Σενγκέλια να μπαίνει στην εξίσωση και να έχει καθοριστική επίδραση στο παιχνίδι της Βίρτους. Η Βίρτους Μπολόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 93-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρασίς, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-45, 69-62, 93-81

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Βίρτους Μπολόνια πηγαίνει στην Μαδρίτη για το ματς με την Ρεάλ (9/11, 21:45), ενώ η Εφές υποδέχεται την Ζάλγκιρις Κάουνας (9/11, 19:30).