Champions League: Απίστευτο buzzer beater για την Λάτσιο με ήρωα τον κίπερ Προβεντέλ στο 90+5′, η Φέγενορντ υπέταξε την Σέλτικ των 9 παικτών

Απίστευτο και όμως αληθινό, βγαλμένο από τη μαγεία του Champions League! Η Ατλέτικο έμοιαζε να έχει τη νίκη στα χέρια της στην πρεμιέρα της στο Champions Lague από το γκολ του Μπάριος στο 29ο λεπτό, όμως η Λάτσιο όχι απλά δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της στο μεγάλο ματς του 5ου ομίλου αλλά απάντησε με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο, βρίσκοντας έναν απρόσμενο ήρωα.

Αυτός ήταν ο τερματοφύλακάς της, Ιβάν Προβεντέλ, με τον 29χρονο πορτιέρε να αφήνει την εστία του και να προωθείται σε κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει την κεφαλιά μετά από γέμισμα του Λουίς Αλμπέρτο και να εκτελέσει τον Γιαν Όμπλακ, γράφοντας το 1-1 στην τελευταία φάση του αγώνα και γνωρίζοντας την αποθέωση από ένα ολόκληρο γήπεδο.

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Πελεγκρίνι (38′ Λάτσαρι), Καμάντα, Βεσίνο, Αλμπέρτο, Άντερσον, Ιμόμπιλε, Τζακάνι

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Βίτσελ, Ερμόσο, Λίνο, Σαούλ, Μπάριος, Γιορέντε, Μοράτα, Γκριεζμάν

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Βέλενροϊτερ, Χερτρούιντα, Τράουνερ, Χάντσκο, Χάρτμαν, Στενγκς, Βίφερ, Τίμπερ, Μίντεχ, Παϊσάο, Ιβάνουσετς

ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Τζόνστον, Λαγκερμπίλκε, Σκέιλς, Τέιλορ, Ο’Ράιλι, Μαγκρέγκορ, Χατάτε, Μαέντα, Φουρουχάσι, Πάλμα