Τσέλσι – Λίβερπουλ 1-1: Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς δεν είχε νικητή

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Τσέλσι και Λίβερπουλ ξεκίνησαν με ένα βαθμό στην Premier League, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ. Οι “reds” πήραν το προβάδισμα με τον Λουίς Ντίας στο 18′ και στο 37′ ο Ντισασί έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε τίποτα και οι δύο ομάδες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ ήταν εκείνη που στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 12′ ο Σαλάχ με υπέροχο τελείωμα από το ημικύκλιο της περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ με τον Λουίς Ντίας, από πάσα του Αιγύπτιου.

Στο 29′ ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Αλεξάντερ – Άρνολντ, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς ο Σαλάχ ήταν εκτεθειμένος. Η Τσέλσι βρήκε τη λύση στο 37ο λεπτό.

Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Άλισον έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Έντσο Φερνάντες από τα αριστερά, ο Ντισασί βρέθηκε σε θέση βολής στη μικρή περιοχή από κεφαλιά πάσα του Τσίλγουελ και έκανε το 1-1. Δευτερόλεπτα μετά η Τσέλσι πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Τσίλγουελ, όμως ο Άγγλος αμυντικός ήταν εκτεθειμένος.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Η σημαντικότερη στιγμής της ήταν στο 55ο λεπτό με τον Τσίλγουελ, ο οποίος αφού απέφυγε έναν αντίπαλο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Άλισον τον σταμάτησε με σπουδαία επέμβαση.

Από πλευράς Λίβερπουλ, ο Κώστας Τσιμίκας ήταν στον πάγκο και παρέμεινε εκεί μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Τσέλσι: Σάντσες, Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ, Τζέιμς (76′ Γκούστο), Έντσο Φερνάντες, Γκάλαχερ, Τσουκουεμέκα (81′ Μάατσεν), Τσίλγουελ (90′ Ουγκοτσούκουου), Στέρλινγκ (81′ Μούντρικ), Τζάκσον.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, ΜακΆλιστερ, Σομποζλάι, Χάκπο (66′ Τζόουνς), Ντίαζ, Σαλάχ, Ζότα (66′ Νούνιες).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (4′, 36′ Χάαλαντ, 75′ Ρόδρι)
Άρσεναλ – Φόρεστ 2-1 (26′ Ενκέτια, 32′ Σακά / 82′ Αγουονίγι)
Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ 1-1 (62′ Σολάνκε / 51′ Μπόουεν)
Έβερτον – Φούλαμ 0-1 (73′ Ντεκορντόβα – Ρέιντ)
Μπράιτον – Λούτον 4-1 (36′ Μαρς, 71′ Πέδρο, 85′ Αντίνγκρα, 90+5′ Φέργκιουσον / 81′ Μόρις)
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (49′ Εντουάρ)
Νιούκαστλ – Άστον Βίλα 5-1 (6′ Τονάλι, 16′, 58′ Ίσακ, 77′ Γουίλσον, 90+1′ Μπαρνς / 11′ Ντιαμπί)
Μπρέντφορντ – Τότεναμ 2-2 (26′ πεν. Εμπουεμό, 36′ Γουίσα – 11′ Ρομέρο, 45+4′ Έμερσον Ρουαγιάλ)
Τσέλσι – Λίβερπουλ 1-1 (37′ Ντισασί – 18′ Ντίας)
14/08 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς