Μπάγερν – Ολυμπιακός 84-80: Στο ίδιο έργο πρωταγωνιστές οι ερυθρόλευκοι, ήττα στο Μόναχο με μοιραίο Βεζένκοβ

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Μόναχο, καθώς η παράσταση του Έντουαρντς, με άξιο συμπαραστάτη τον Μπούκερ, έφεραν την ήττα από την Μπάγερν με 84-80. Ο Βεζένκοβ έκανε καλή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ήταν και ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε δύο κομβικά σουτ στο τελευταίο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 2-3 της κατάταξης της EuroLeague, ενώ οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 3-2.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο, με τη second unit να αποδίδει καρπούς και να χτίζει διψήφιο προβάδισμα. Από την τρίτη περίοδο και έπειτα ο Ολυμπιακός δεν έπιασε τα ίδια standards απόδοσης και δεν μπόρεσε να σταματήσει τους Έντουαρντς και Μπούκερ, που ήταν σε εκπληκτικό βράδυ.

Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Βεζένκοβ με 16 πόντους, αν και άστοχος από την περιφέρεια (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές). Παράλληλα κατέβασε 7 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα σε 27’25”. Διψήφιοι ήταν και οι Ντόρσεϊ (12 πόντοι, 3/5 τρίποντα) και Ράιτ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ) από πλευράς Ολυμπιακού.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε από κοντά και ο αρχηγός της ποδοσφαιρικής ομάδας της Μπάγερν, Τόμας Μίλερ.

MVP

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Κάρσεν Έντουαρντς, ο οποίος φόρτωσε το καλάθι του Ολυμπιακού με 30 πόντους (10/14 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/5 βολές), παρά το γεγονός ότι δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ από το τρίποντο. Παράλληλα κατέβασε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, έχοντας μία ολοκληρωμένη παρουσία στο παρκέ. Άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος προσέθεσε 20 πόντους (2/3 τρίποντα), κατέβασε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ένα βράδυ, που σούταρε καλύτερα από την περιφέρεια σε αντίθεση με την Μπάγερν. Οι ερυθρόλευκοι σούταραν με 42.9% (12/28), ενώ οι Βαυαροί με 32.1% (9/28). Παρόλα αυτά η ομάδα του Χέρμπερτ πήγε κοντά στο καλάθι, όπου έχασε μόλις 13 σουτ, μετρώντας 24/37 δίποντα, σε αντίθεση με τα 16/32 του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με ένα επιμέρους 6-2, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μουστάφα Φαλ, ωστόσο στη συνέχεια η Μπάγερν βρήκε ρυθμό και λύσεις, απειλώντας με τον Μπούκερ. Η ομάδα του Μπαρτζώκα φάνηκε να κόλλησε επιθετικά, με τον Βεζένκοβ ωστόσο να δίνει πόντους όπου χρειαζόταν. Τα σουτ από την περιφέρεια δεν έμπαιναν για τον Ολυμπιακό, που έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -1 (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, με την second unit των ερυθρολεύκων να τα πηγαίνει σαφώς καλύτερα. Ο Λούκα Βιλντόσα εξελίχθηκε στον μαέστρο του Ολυμπιακού στο παρκέ, συνεισφέροντας τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στη δημιουργία. Αυτή τη φορά τα σουτ μπήκαν από τον Αργεντινό, τον Ντόρσεϊ και τον Πίτερς, που σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους 12-24 και πήγε στην ανάπαυλα με διψήφιο προβάδισμα (32-43).

Ο Ολυμπιακός απώλεσε πολύ γρήγορα τη διψήφια διαφορά που έχτισε. Η αμυντική λειτουργία των ερυθρολεύκων δεν ήταν σε πολύ καλό επίπεδο στην τρίτη περίοδο, κάτι το οποίο έβαλε στο παιχνίδι τον Κάρσεν Έντουαρντς, που σε συνδυασμό με τον Ντέβιν Μπούκερ έκαναν ζημιά στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία διατήρησε ωστόσο ένα μικρό προβάδισμα (59-61 στο 30′).

Ο Έντουαρντς έμοιαζε ασταμάτητος και με δικό του σουτ έβαλε την Μπάγερν στο +7 στο 38′ (79-72). Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν τα παράτησε και απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ (79-78). Η ομάδα του Μπαρτζώκα πλησίασε και είχε την ευκαιρία με τον Σάσα Βεζένκοβ να περάσει μπροστά στο σκορ, ωστόσο αστόχησε σε δύο σουτ στο τελευταίο λεπτό (στα 48″ και στα 22″)και με το σκορ στο 82-80. Ο Έντουαρντς από τη γραμμή των βολών έγραψε το τελικό 84-80 και οι ερυθρόλευκοι έφυγαν ηττημένοι από τη Γερμανία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χορντόβ, Κορτές, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χέρμπερτ): Γουάιλερ-Μπαμπ 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 λάθος), Ντα Σίλβα 2 (3 ριμπάουντ) , Έντουαρντς 30 (10/14 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Φόγκτμαν 6 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Νέιπιερ 10 (2/6 τρίποντα), Κρατσένκοφ 1 , Ομπστ 3 (1/4 τρίποντα), Μπράνκοβιτς 2, Μπούκερ 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ράιτ 10 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Βιλντόσα 8 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Φαλ 8 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 16 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Παπανικολάου 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ντόρσεϊ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , ΜακΚίσικ 3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 λάθος) , Φουρνιέ 4 (0/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 24/37 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 34 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπάγερν πηγαίνει στην έδρα της Βίρτους (29/10, 22:00), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρεάλ (29/10, 21:15).