Βάλουρ – Ολυμπιακός 30-26: Έχασε την πρώτη μάχη, αλλά απέδειξε ότι μπορεί να κατακτήσει το European League στη ρεβάνς

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ο Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη του ήττα στην Ευρώπη για φέτος. Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν με 30-26 από τη Βάλουρ στην πρωτεύουσα της Ισλανδίας, Ρέικιαβικ, με τη διαφορά ωστόσο να μην τους απαγορεύει το όνειρο της κατάκτησης του European Cup.

Οι Πειραιώτες κόντραραν στα ίσια το φαβορί του ζευγαριού, όμως πλήρωσαν το κακό τους κλείσιμο στο ματς, εκεί που η Βάλουρ έτρεξε ένα σερί 6-2 και μετέτρεψε το 24-24 του 52ου λεπτού σε 30-26.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάββας Σάββας με 10 γκολ, ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για το επόμενο Σάββατο (25/5, 20:00) στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε ιδανικά στο Χλινταρέντι Χολ του Ρέικιαβικ. Οι “ερυθρόλεκοι” προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 χάρις στα γκολ των Σλίσκοβιτς και Σάββα, με τη Βαλούρ να απαντάει με δύο τέρματα σε λιγότερο από δύο λεπτά για να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Σλίσκοβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά προβάδισμα στους Πειραιώτες, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 2-4 στο 7:20.

Με δύο μίνι σερί 2-0 η ισλανδική ομάδα κατάφερε να φέρει αρχικά το ματς στην απόλυτη ισορροπία (5-5), για να περάσει γρα πρώτη φορά μπροστά με 7-6 με σκόρερ τον Όσκαρσον στο 13:02.

Ο Σάββας που είχε σωπάσει για 10 λεπτά πήρε ξανά το “όπλο” του για να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό (7-8) με δύο προσωπικά τέρματα.

Στη συνέχεια ο πολύπειρος Μοντόρο από την πλευρά των “ερυθρόλευκων” και οι Γιόνσον και Φίνσον πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 14-14.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Ο Πασσιάς και ο Σάββας ισοφάρισαν σε κάθε προσπάθεια της Βάλουρ να αποσπαστεί, κάτι που κατάφερε σε 1:30′ (από το 38:51 μέχρι το 40:25).

Οι Γιόνσον, Γκίσλασον και Στέφανσον μετέτρεψαν το 18-18 σε 21-18, με τους παίκτες του Μπάμπιτς να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα και να φέρουν το ματς στα μέτρα τους (21-21) μόλις πέντε λεπτά αργότερα.Εκεί που όλα προμήνυαν ότι πάμε για ένα δραματικό φινάλε στο Χλινταρέντι Χολ, με το σκορ να είναι 24-24

εννιά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Όσκαρσον είχε διαφορετική άποψη για την έκβαση του αποτελέσματος.

Ο 21χρονος Ισλανδός πέτυχε τρία γκολ για το 27-24, με τον Μάγκνουσον δίνει για πρώτη φορά στη Βάλουρ αέρα τεσσάρων τερμάτων (29-25) δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Σλίσκοβιτς μείωσε προσωρινά σε 29-26 στο 59:14, για να κλείσει την αναμέτρηση με γκολ ο Όσκαρσον πετυχαίνοντας το απόλυτο στις προσπάθειες που πήρε (10/10).

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 7-7, 9-9, 11-10, 14-14 (ημ.) 16-15, 20-18, 21-20, 23-22, 27-24, 30-26Βάλουρ (Ρούναρσον):

Γκούσταφσον, Γκίσλανσον 2, Γιόνσον 3, Σίγκουρντσον, Πόρνταρσον, Πάλσον, Όσκαρσον 10, Στέφανσον 2, Γκούσταφσον 1, Τζούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 5, Νόρντμπεργκ 1, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 3

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης, Σάββας 10