Μπαρτσελόνα – Χετάφε 4-0: Διέλυσε τους φιλοξενούμενους και συνεχίζει το κυνήγι της Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει το αήττητό της σερί και διέλυσε τη Χετάφε με 4-0 για την 26η αγωνιστική της La Liga. Οι Καταλανοί δεν δυσκολεύτηκαν και έφτασαν τους 57 πόντους, συνεχίζοντας το κυνήγι της Ρεάλ, η οποία βρίσκεται στην κορυφή με 57 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ σχετικά νωρίς, με τον Ραφίνια να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 20ο λεπτό, με τον Κουντέ να δίνει την ασίστ. Η Μπαρτσελόνα “καθάρισε” το παιχνίδι από νωρίς στο δεύτερο μέρος.

Ο Ζοάο Φέλιξ διπλασίασε τα τέρματα των Καταλανών στο 53ο λεπτό, με τον Φρένκι Ντε Γιονγκ στο 61′ να κάνει το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λόπεζ στο 81′.

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε για τελευταία φορά στις 27 Ιανουαρίου, ενώ στραβοπάτησε τελευταία φορά στις 11 Φλεβάρη απέναντι στην Γρανάδα. Η Χετάφε είναι στην 10η θέση με 34 πόντους.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Ντε Γιονγκ, Γκιντογκάν, Κρίστενσεν, Ραφίνια, Φέλιξ, Λεβαντόβσκι.
Χετάφε: Σόρια, Ιγκλέσιας, Άλβαρες, Αλντερέτε, Τζενέ, Μορίμπα, Μίγια, Μακσίμοβιτς, Γκρίνγουντ, Ρίκο, Μαγιοράλ.