H γνωστή Πατρινή φιλόλογος, θεατρολόγος και συγγραφέας Χριστίνα Κόκκοτα, μας θύμισε μέσω fb:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ “ΑΠΟΛΛΩΝ” ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ φιλοξενούσε τους λαϊκούς απογευματινούς χορούς (μπουρμπούλια) αλλά και βραδυνές χοροεσπερίδες, αποτελώντας το επίκεντρο της αποκριάτικης διασκέδασης. Ευτυχώς σήμερα – μετά από χρόνια καταπόνησης – έχει απαλλαγεί απ’ αυτή την εξω-θεατρική και επιζήμια λειτουργία.
Ένα δείγμα της ανοίκειας χρήσης του παρέχει και η ίδια η φωτογραφία, με την ασχήμια της κουβέρτας να καλύπτει τις χρυσοποίκιλτες ανάγλυφες διακοσμήσεις την θεωρείων του.
“Απόκριες- τα Μπουρμπούλια”, φωτό: Γεωργίου