ΖΑΚΣΑ – Ολυμπιακός 3-1: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε σε οριακό παιχνίδι απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης

Ο Ολυμπιακός είχε εξ αρχής δύσκολο έργο απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης ΖΑΚΣΑ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια, όμως σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ηττήθηκαν 3-1 (23-25, 25-20, 28-26, 31-29) στην πρώτη αγωνιστική του CEV Champions League.

Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να φύγουν έστω με τον πόντο από την Πολωνία, όμως με την μαχητική εμφάνισή τους κόντρα σε μία πανίσχυρη ομάδα έδειξαν πως θα παλέψουν για τις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου. Σημαντικό ρόλο είχε και το video check που έκρινε καθοριστικές φάσεις.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στο πρώτο σετ. Φρόντισε να χαλάσει το μπλοκ των Πολωνών και δεν τους άφησε να ξεφύγουν εντελώς. Ακόμη κι όταν η ΖΑΚΣΑ έφυγε στο +4, οι Πειραιώτες όχι μόνο επανήλθαν, αλλά πήραν και κεφάλι, το οποίο υπερασπίστηκαν έως το 25-23 για να κάνουν το 1-0.

Η ΖΑΚΣΑ κατάφερε να κάνει το 1-1 στο δεύτερο σετ. Πήρε ένα προβάδισμα, το οποίο αύξησε στο +4, με τους ερυθρόλευκους να πληρώνουν τα λάθη τους, όταν πλησίαζαν τους Πολωνούς, οι οποίοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι μέχρι το 14-14. Τότε η ΖΑΚΣΑ πάτησε γκάζι και με δυνατά σερί έφτασε την διαφορά στο +7 κάνοντας το 22-15. Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω.

Χάρη σ’ ένα σερί 7-0 μπόρεσε να μειώσει στον πόντο και εν τέλει να ισοφαρίσει. Οι ερυθρόλευκοι έσβησαν τρία σετ μπολς της ΖΑΚΣΑ, όχι όμως και το τέταρτο, με τους Πολωνούς να κάνουν το 28-26 και το 2-1 σετ.

To τέταρτο σετ κρίθηκε επίσης στο όριο. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, μπόρεσε να φτάσει μέχρι και στο +5 από τους αντιπάλους του. Ωστόσο, οι Πολωνοί κατάφεραν να επιστρέψουν, να ισοφαρίσουν και να αποκτήσουν το ματς μπολ.

Οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να σβήσουν πολλά από αυτά, είχαν την ευκαιρία να πάρουν το σετ, όμως η ποιότητα των πρωταθλητών Ευρώπης, αλλά και το video check που επαλήθευσε κρίσιμες αποφάσεις (τη μία μάλιστα ενώ το ματς είχε τελειώσει), έδωσε στο τέλος τη νίκη στη ΖΑΚΣΑ.

• ΖΑΚΣΑ (Τουόμας Σαμέλβουο): Κάτσμαρεκ 21 (19/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 52% άριστες), Σλίβκα 11 (10/24 επ., 1 άσος, 52% υπ. – 52% άριστες), Τάκβαμ 6 (6/12 επ.), Σμιθ 13 (7/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιλ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Σότζι (λ., 65% υπ. – 43% άριστες), Βίλτενμπουργκ, Πασίτσκι 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σιμάνσκι 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (18/38 επ.), Κουμεντάκης 12 (11/23 επ., 1 άσος, 57% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/17 επ., 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (11/23 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. – 64% άριστες), Γκουσταβάο, Χανδρινός (0/2 επ., 67% υπ. – 67% άριστες)