Προμηθέας – Νίμπουργκ 78-86: Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με ήττα το ταξίδι τους στο φετινό BCL

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Δεν άρχισε με ιδανικό τρόπο το “ταξίδι” του στο φετινό Basketball Champions League ο Προμηθέας, καθώς έχασε 78-86 από τη Νίμπουργκ στο “Δημήτρης Τόφαλος” για την 1η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Πατρινοί “πληγώθηκαν” από τα επιθετικά ριμπάουντ, με τους Τσέχους να έχουν κατορθώσει να μαζέψουν 25 φορές την μπάλα από το καλάθι των αντιπάλων τους και να σκοράρουν 29 πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι Ντάριους Πέρι (18 πόντοι, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κένι Γουίλιαμς (14 πόντοι, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Γουές Ιβούντου (14 πόντοι, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Από την πλευρά της Νίμπουργκ, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νιγκέιλ Σίζερ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Στέφεν Μπράουν να σημειώνει 14 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πλέον, οι “Αχαιοί” στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL, εκεί που θα τεθούν αντιμέτωποι με το Μαρούσι σε εκτός έδρας αναμέτρηση, το Σάββατο (5/10) στις 20:00.

Ο αγώνας
Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με τους Μπαζίνα, Άνταμς, Ιγούντου, Κέι Τζέι Γουίλιαμς και Βάρναντο στο παρκέ. Ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο, χάρη στο τρίποντο του Βάρναντο, ο οποίος έβλεπε να φτάνουν στα χέρια του και οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των Πατρινών στο πρώτο κομμάτι του αγώνα.

Οι Τσέχοι προσπαθούσαν να βρουν διαρκώς λύσεις από τα 6μ75 (2/9) και με ένα 8-0 σερί πέρασε μπροστά στο σκορ (16-17, 8′) στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε στο 24-23 υπέρ της Νίμπουργκ.

Οι φιλοξενούμενοι επένδυσαν στη διαφορά που κατάφεραν να χτίσουν στα πρώτα λεπτά και διεύρυναν το προβάδισμά τους με το κάρφωμα του Μπίρτς και τις βολές του Σβόμποντα (31-37, 16′). Ο Προμηθέας είχε τις λύσεις μπροστά από το καλάθι, αλλά η Νίμπουργκ έβρισκε συνεχώς απαντήσεις και διατηρούσε την απόστασή της για το 39-44 του ημιχρόνου.

Οι Τσέχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα με το υπέρ τους +8 (59-67, 30′). Ο Μπιρτς με τρίποντο επανέφερε (60-70, 34′) τη διαφορά στο μέγιστο επίπεδο που είχε φτάσει (10 πόντοι). Τα τρίποντα των Κένι Γουίλιαμς και Γουές Ιβούντου έφεραν πιο κοντά στο σκορ την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (68-75, 35′), ωστόσο η Νίμπουργκ ξέφυγε για ακόμα μια φορά (68-79, 37′) για να θέσει τις βάσεις για τη νίκη, την οποία υπέγραψε ο Στέφεν Μπράουν με τρίποντο, ένα λεπτό πριν από τη λήξη (74-84, 39′).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Καλατράβα, Ζουπάνοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 39-44, 59-67, 78-86

Τα επόμενα ματς των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική, ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τη Ράστα Βέχτα στη Γερμανία (9/10, 21:00), ενώ η Νίμπουργκ θα δοκιμαστεί κόντρα στη Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη (8/10, 20:00).