Περιστέρι – ΠΑΟΚ 72-80: Οι ασπρόμαυροι άντεξαν στην αντεπίθεση των κυανοκίτρινων και πραγματοποίησαν νικηφόρα πρεμιέρα

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ στην Stoiximan GBL, καθώς πέρασε από την έδρα του Περιστερίου με 80-72. Μεγάλο ματς από Κρούζερ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Μπάρτλεϊ (17 πόντοι, 5 ασίστ) και Χέντερσον (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Η ομάδα του Λιμνιάτη επέστρεψε από το -16 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο εκείνη του Καντσελιέρι άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, με το Περιστέρι να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (20-18 στο 10′). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και με “όπλο” το σουτ πίσω από τα 6μ75 (7/12 τρίποντα), αλλά και την εμφάνιση του Κρούζερ, πήγε στην ανάπαυλα στο +9 (37-46).

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πάτησε το… γκάζι και έφτασε σε διαφορά 16 πόντων (53-69), θέτοντας βάσεις νίκης. Το Περιστέρι ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα επιμέρους 13-2 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξαναμπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς (68-71). Η ομάδα του Καντσελιέρι ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και πήρε τελικώς τη νίκη με 80-72.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μαρινάκης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5, Πάτον 10 (8 ριμπάουντ), Κάρμπερι 8 (4 ασίστ), Παπαγεωργίου, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 20 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 4, Ζούγρης 5

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 6, Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 17, Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 18 (5/10 τρίποντα), Φόρεστερ 6 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 6, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάονυτ, 12 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/39 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι υποδέχεται τον Πανιώνιο (13/10, 20:15), ενώ ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό AKTOR (12/10, 17:00).