Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78: Κυρίαρχος στο ΣΕΦ, με εξωπραγματικό Ναν και κομπιούτερ Μπράουν

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν για το ελληνικό πρωτάθλημα βάφτηκε πράσινο το βράδυ της Κυριακής (27/10), καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 78-71 του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Οι πράσινοι του Εργκίν Αταμάν έκαναν τεράστιο βήμα για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Stoiximan GBL, με τον Κέντρικ Ναν να κυριαρχεί με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, με τον Λορέντζο Μπράουν να εντυπωσιάζει με την εκτέλεσή του και με πολλούς να βοηθούν σε σημαντικά σημεία της αναμέτρησης. Κυρίως με τον Ντίνο Μήτογλου, που έπαιξε ως δεύτερος στο ροτέισον των σέντερ καθώς ο Ομέρ Γιούρτσεβεν έμεινε εκτός της εξάδας ξένων των πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδας.

Κακό βράδυ για τον Ολυμπιακό, που είδε τους Εβάν Φουρνιέ – Τάιλερ Ντόρσεϊ να σουτάρουν άσχημα, τον Σάσα Βεζένκοβ να μη βρίσκει χώρο για να εκτελέσει και δεν πήρε πολλά από τους ψηλούς του, πλην Ράιτ. Οι Πειραιώτες βρίσκονται σε μία ιδιαίτερη κατάσταση, συνεχίζουν να ψάχνουν λειτουργικά σχήματα και για να πάρουν το απολυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Α1 θα πρέπει να κάνουν κάτι μεγάλο στην έδρα του αντιπάλου τους. Αν οι δύο ομάδες δεν έχουν άλλες απώλειες στην κανονική περίοδο.

Ο MVP

Πράγματα και θαύματα από τον Κέντρικ Ναν, τον πιθανότατα πιο ταλαντούχο και ευέλικτο επιθετικό παίκτη στην ιστορία του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός έκανε μαγική εμφάνιση, σκόραρε 25 πόντους από 3/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 1/1 βολή, βοήθησε στο ριμπάουντ, βοήθησε στη δημιουργία, πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα και δεν σπατάλησε ούτε μισή κατοχή στα 38 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Ραψωδία από τον άλλοτε NBAer που κοσμεί τα γήπεδα της Ευρώπης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με οκτώ ασίστ για ένα λάθος έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με 5/9 τρίποντα το έκλεισε ο Παναθηναϊκός, που στο ημίχρονο είχε μόλις έξι πόντους στη ρακέτα (!) αλλά είχε πάρει 26 πόντους από το δίδυμο Μπράουν – Ναν. Την ίδια ώρα οι Πειραιώτες μετρούσαν 4/14 τρίποντα και πέντε λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο φινάλε της τρίτης ο Φουρνιέ είχε 4/13 σουτ (1/6 δίποντα), στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 29% στο τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι 52%.

9-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 36-24 οι πόντοι στη ρακέτα, 16-8 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 5-8 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 25-14 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

Ο αγώνας

Με Γουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, με Μπράουν, Γκραντ, Ναν, Ερνανγκόμεθ, Λεσόρ ο Παναθηναϊκός. Με μέγεθος οι γηπεδούχοι, με τρία γκαρντ οι φιλοξενούμενοι. Φουρνιέ και Φαλ έκαναν θραύση, την ώρα που Μπράουν και Γκραντ είχαν 3/3 τρίποντα για το 10-9 στο 4′. Εύκολα λάθη από Γουόκαπ – Φουρνιέ έδωσαν πόντους στο fastbreak στους πράσινους για το 12-17 στο πέμπτο λεπτό, ο Μπράουν συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς (16-23 στο 8′) πριν οι Πειραιώτες τρέξουν ένα 7-0 το οποίο οδήγησε στην ισοφάριση με βολές του Φουρνιέ στο φινάλε της περιόδου (23-23).

Ο Αταμάν έριξε τον Σλούκα στο ματς στην έναρξη της δεύτερης, ο Λεσόρ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ και ο Μήτογλου ήταν ο backup σέντερ. Αυτός έβαλε το τρίποντο για το 26-27 στο 13′, αυτός ήταν ο σημαντικότερος παίκτης του Παναθηναϊκού για σερί φάσεις πριν ο Ναν βάλει διαδοχικά σουτ για το 34-35 στο 15′. Ο Οσμάν ήταν πολύ άστοχος, όμως το πρώτο του καλάθι έγραψε το 36-41 και κράτησε το μομέντουμ στην πράσινη πλευρά, ο Ναν έβαλε άλλο ένα τρίποντο για το 36-44 στο 18′ και ο Γκραντ έκλεισε το εικοσάλεπτο στο 38-48 με εκτός ισορροπίας δίποντο υπό ασφυκτική πίεση.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το δεύτερο μέρος με τον Ντόρσεϊ αντί του Παπανικολάου, ο Φουρνιέ δέχθηκε τεχνική ποινή στο 23′ και ο Μπράουν ευστόχησε σε ακόμη ένα τρίποντο, το τέταρτο, για το 44-56. Λίγο μετά ο ίδιος διαιτητής χρέωσε με δύο τεχνικές τους πράσινους (Λεσόρ και Αταμάν), με αποτέλεσμα το ΣΕΦ να πάρει φωτιά και ο Γάλλος σέντερ να είναι έτοιμος για… πυρηνική έκρηξη. Ο Ναν με τρίποντο για το 47-59 κράτησε τους πράσινους σε απόσταση και ο Γουόκαπ με σουτ από την γωνία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-62 για να κρατήσει το ντέρμπι ολοζώντανο.

Με το σκορ να πέφτει στην έναρξη της τέταρτης, ο Ναν έβαλε άλλο ένα μακρινό σουτ για το 55-67 στο 32′, έφτασε τους 23 και αμέσως μετά έβαλε και λέι-απ για το +14. Το ΣΕΦ σίγησε, ο Ολυμπιακός πάγωσε και το μόνο που περίμεναν όλοι ήταν το τελικό σκορ, καθώς είναι πιθανό η διαφορά να έχει παίξει ρόλο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Τηγάνης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 38-48, 55-64, 71-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (1/4 σουτ), Φουρνιέ 15 (2/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Ράιτ 14 (7/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βιλντόσα 3 (1), Ντόρσεϊ 5 (0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς, Μιλουτίνοβ 3 (1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπράουν 18 (1/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 7 (1), Ναν 25 (3/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 4 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 4 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Όσμαν 3 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 11/15 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 15 φάουλ