Νότιγχαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-0: Ο Γουντ την κάνει να ονειρεύεται την Ευρώπη

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε στις νίκες στην Premier League, καθυώς επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας, που παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς στο City Ground είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να γίνονται αρκετά απειλητικές. Στο 20ο λεπτό ο Ενκέτια έπιασε ένα ωραίο σουτ, το οποίο όμως τράνταξε το δοκάρι του Σελς. Τρία λεπτά μετά ο αρχηγός της Φόρεστ, Ράιαν Γέιτς, έπιασε μια ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελάνγκα, αλλά αυτή σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Γουντς κινήθηκε στην πορεία της αλλά δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Πάλας απάντησε με κάποια ωραία σουτ του Έζε από μακρινή απόσταση. Στο ένα εξ αυτών στο 61ο λεπτό ο Σελς την άγγιξε με τα ακροδάχτυλα και με τη βοήθεια του δοκαριού παραχώρησε κόρνερ. Ωστόσο στο 65′ ο Γουντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Λονδρέζων και με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Η Πάλας πίεσε μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 1-0 να μένει μέχρι και το φινάλε.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 4-1 (36′ Κουλουσέβσκι, 52′ Μπισουμά, 55′ αυτ. Αρεολά, 60′ Σον – 18′ Κούντους)
  • Σαουθάμπτον – Λέστερ 2-3 (8′ Άρτσερ, 28′ Αρίμπο – 65′ Μπουονανότε, 74′ πεν. Βάρντι, 90+8′ Αγιού)
  • Νιουκάστλ – Μπράιτον 0-1 (35′ Γουέλμπεκ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπρέντφορντ 2-1 (47′ Γκαρνάτσο, 62′ Χόιλουντ – 45+5′ Πίνοκ)
  • Ίπσουιτς – Έβερτον 0-2 (17′ Εντιαγέ, 40′ Κιν)
  • Φούλαμ – Άστον Βίλα 1-3 (5′ Χιμένες – 9′ Ρότζερς, 60′ Γουότκινς, 69′ αυτ. Ντιόπ)
  • Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 2-0 (70′ Κρίστι, 79′ πεν. Κλάιφερτ)
  • Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (7′ Λάρσεν – 33′ Γκβαρντιόλ, 90+5′ Στόουνς)
  • Λίβερπουλ – Τσέλσι 2-1 (30′ Σαλάχ – 51′ Τζόουνς, 48′ Τζάκσον)
  • Νότιγχαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (65′ Γουντ)