Ολυμπιακοί Αγώνες: Θηρίο ο Κουρουγκλίεβ, πήρε το χάλκινο και έδωσε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στην πάλη μετά το 2004

Το άστρο του Νταουρέν Κουρουγκλίεβ έλαμψε και στην Πόλη του Φωτός, με το θηρίο της Ελλάδας να γράφει ιστορία.

Ο αλύγιστος 32χρονος κέρδισε τον Άμινε Μίλες Ναζέμ με 5-4 και κατέκτησε το χάλκινο στην κατηγορία των 74 κιλών ελευθέρας ανδρών, εκπληρώνοντας παράλληλα την υπόσχεσή του να επιστρέψει από το Παρίσι με μία διάκριση για την ελληνική αποστολή.

Έτσι, ο 32χρονος αθλητής έφερε μετάλλιο στη χώρα μας στην πάλη μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004 και τον Αρτιόμ Κιουρεγκιάν. Αυτή μάλιστα είναι η 12η φορά που Έλληνας παλαιστής ανεβαίνει στο βάθρο στην παγκόσμια γιορτή του αθλητισμού.

Ο Κουρουγκλίεβ ξεκίνησε ιδανικά το ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 4-0, άντεξε στην αντεπίθεση του παλαιστή από το Σαν Μαρίνο στα τελευταία 15” και το Σάββατο (10/08) θα παραλάβει το χάλκινο μετάλλιο.