Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 27-19: Έκαναν με άνεση το πρώτο βήμα οι ερυθρόλευκοι

Με όπλο την άμυνα του και πλουραλισμό στην επίθεση ο Ολυμπιακός επικράτησε 27-19 του ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου όταν οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν επί μέρους 7-1 για να ξεφύγουν με οκτώ τέρματα.

Το ματς: Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι και οι δύο άμυνες κυριάρχησαν. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά από 15 λεπτά αγώνα το σκορ είχε μείνει στο 3-3.

Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πέτυχαν από τρία γκολ στο επόμενο πεντάλεπτο πριν ο Ολυμπιακός καταφέρει να ξεφύγει με τρία τέρματα με πρωταγωνιστή τον Μοντόρο.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μην αφήσει τους ερυθρόλευκους να ξεφύγουν στο σκορ και τα κατάφεραν με τον Ελευθεριάδη να διαμορφώνει το τελικό 11-9 του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου 30λεπτου ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει λύσεις στην άμυνα και με πλουραλισμό κατάφερε να τρέξει επί μέρους 9-1 για να προηγηθεί με 20-10.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το μεγάλο προβάδισμα που είχε και έφτασε εύκολα στο 1-0 με το τελικό 27-19 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 27-19

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-3, 6-6, 9-6, 11-9 (Ημ.), 14-10, 18-10, 20-11, 23-14, 24-14, 27-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Παπαβασίλης 4, Δομπρής 4, Μοντόρο 4, Οστρούσκο 3, Μπάγιος 2, Νιοκάς 5, Γκρατζάν 3, Πασσιάς 1, Κουτουλογένης 1

ΠΑΟΚ (Σκανδάλης): Ελευθεριάδης 3, Νικολαϊδης 2, Τσαναξίδης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Τζωρτζίνης 2, Κοκμίσης 1, Καβουσανάκης 1, Λαδάκης 4, Αποστόλου 1, Δούγιας 1