Γιουβέντους – Μπενφίκα 1-2: Θρίαμβος στο Τορίνο για την ομάδα του Βλαχοδήμου – Νίκη για Ρεάλ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η Γιουβέντους πήρε νωρίς το προβάδισμα, όμως η Μπενφίκα άντεξε στην πίεση και έκανε την ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη 2-1 στο Τορίνο για τον 8ο όμιλο του Champions League, με την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου πλέον να γίνεται φαβορί για την πρόκριση.

Για ακόμα ένα παιχνίδι τη φετινή σεζόν η «γηραιά κυρία» άνοιξε νωρίς το σκορ. Ο Αρκάντιους Μίλικ με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα κι έγραψε το 1-0 μόλις στο 4′. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Φίλιπ Κόστις έξω από τη μικρή περιοχή και διαγώνια θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-0, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή των «μπιανκονέρι» για τα επόμενα λεπτά, παραχωρώντας τη σκυτάλη των ευκαιριών στους Λουζιτανούς. Οι παίκτες του Ρόγκερ Σμιτ απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Ματία Περίν, μέχρι να κερδίσουν πέναλτι στο 43ο λεπτό. Ο Ζοάο Μάριο ισοφάρισε σε 1-1 και πανηγύρισε προκλητικά ως πρώην παίκτης της Ίντερ, με συνέπεια να αντιδράσει ο Λεονάρντο Μπονούτσι.

Ο εκνευρισμός αυτός δεν μετουσιώθηκε σε κάτι θετικό για τους Ιταλούς, που συνέχισαν να κινδυνεύουν σε κάθε επίθεση και ιδίως αντεπίθεση των Πορτογάλων. Ο Περίν και η αστοχία κράτησαν χαμηλά το σκορ, πλην της φάσης του 55ου λεπτού, όταν έπειτα από τρεις τελικές η Μπενφίκα έκανε την ανατροπή.

Το γκολ έφερε τους Ματίας ντε Σίλιο και Άνχελ ντι Μαρία στον αγωνιστικό χώρο και λίγο αργότερα τον Μόις Κεν και τον Νικολό Φατζιόλι. Καμία ανησυχία για τους φιλοξενούμενους που όπως και στο 1ο μέρος είχαν δοκάρι και νέες ευκαιρίες για γκολ. Η μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 85′, όταν ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως είχε προηγηθεί οφσάιντ, με το γκολ να μη μετράει.

Η Γιουβέντους ηττήθηκε ξανά και για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού αρχίζει στους ομίλους με δύο ήττες, την ώρα που η Μπενφίκα έχει μόνο νίκες σε όλες τις διοργανώσεις φέτος.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Περίν, Μπρέμερ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Κουαδράδο (58′ Ντε Σίλιο), Μακένι, Παρέδες, Μιρέτι (58′ Ντι Μαρία), Κόστιτς (70′ Κεν), Μίλικ (70′ Φατζιόλι), Βλάχοβιτς

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μπα, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Φιορεντίνο, Φερνάντες (81′ Άουρσνες), Νέρες (81′ Σικίνιο), Σίλβα (86′ Γκονσάλβες), Μάριο (86′ Ντράξλερ), Ράμος (81′ Μούσα)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Μακάμπι Χάιφα – Παρί 1-3 (24′ Σερί / 37′ Μέσι, 69′ Εμπαπέ, 88′ Νεϊμάρ)

Γιουβέντους – Μπενφίκα 1-2 (4′ Μίλικ / 43′ πέν. Μάριο, 55′ Νέρες)

Ρεάλ – Λειψία 2-0: Άφησε το καλό για το τέλος

Η Λειψία προσπάθησε να αφήσει πίσω της τη συντριβή από τη Σαχτάρ, έχασε πολλές ευκαιρίες και τιμωρήθηκε στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου». Η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 2-0 χάρη σε γκολ του Φεντερίκο Βαλβέρδε και του Μάρκο Ασένσιο στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έκανε το 2/2 στον 6ο όμιλο του Champions League.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μάρκο Ρόζε στο «τιμόνι» πλέον σε σχέση με την πρεμιέρα και την απόλυση του Ντομένικο Τεντέσκο. Ο Νικολά Ενκουνκού σε δύο περιπτώσεις και οι Ντόμινικ Σομποσλάι και Αμαντού Χαϊνταρά σε μία έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ και να βάλουν δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Η απάντηση των παικτών του Κάρλο Αντσελότι ήταν μια καλή στιγμή του Λούκα Μόντριτς, με τις δύο ομάδες να ζητούν και από ένα πέναλτι στο 1ο μέρος.

Ο Κάρλο Αντσελότι έριξε στη μάχη τον Μάρκο Ασένσιο αντί του Εντουαρντό Καμαβινγκά, όμως έβαλε τον Ισπανό μεσοεπιθετικό πίσω από τον Φεντερίκο Βαλβέρδε στη δεξιά πτέρυγα. Τα κενά στην αμυντική λειτουργία παρέμειναν επικίνδυνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν ξανά στον τομέα της αποτελεσματικότητας.

Η τιμωρία τους ήρθε στο 80ό λεπτό, όταν ένα φαλτσαριστό σουτ του Βαλβέρδε έδωσε προβάδισμα στους «μερένγκες». Ύστερα από ακόμα μία ευκαιρία του Ενκουνκού, ο Ασένσιο έγραψε το 2-0 στις καθυστερήσεις κι η Ρεάλ έφτασε σε ακόμα μία νίκη.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Αλάμπα (81′ Μεντί), Νάτσο, Μόντριτς (81′ Κρόος), Καμαβινγκά (64′ Ασένσιο), Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Βινίσιους (85′ Θεμπάγιος), Ροντρίγκο, Ρίντιγκερ

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Σιμακάν (75′ Χένριχς), Όρμπαν, Χαϊνταρά (75′ Καμπλ), Φόρσμπεργκ (81′ Πόουλσεν), Βέρνερ (81′ Σίλβα), Σομποζλάι, Ενκουνκού, Ράουμ, Σλάγκερ, Ντιαλό

Σαχτάρ – Σέλτικ 1-1 (29′ Μούντρικ / 10′ αυτ. Μπονταρένκο)

Ρεάλ – Λειψία 2-0 (80′ Βαλβέρδε, 90+1′ Ασένσιο)