«Κλήρωσε» για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστέρι στο BCL

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Τους αντιπάλους τους στη φάση των ομίλων της κανονικής περόδου του Basketball Champions League για τη σεζόν 2022-23 έμαθαν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστέρι.

Η Ενωση κληρώθηκε στον 2ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αναμετρηθεί με την τουρκική Πίναρ Καρσίγιακα, τη γερμανική Τέλεκομ Βόννης και την ιταλική Ρέτζιο Εμίλια.


Οι Θεσσαλονικείς κληρώθηκαν στον 7ο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσουν τη γαλλική Ντιζόν, την ιταλική Ντιναμό Σάσαρι και μια ομάδα από τα προκριματικά της διοργάνωσης.

Τέλος, το Περιστέρι κληρώθηκε στον 8ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αναμετρηθεί με την -κάτοχο του τροπαίου- ισπανική Τενερίφη, τη Ρίτας Βίλνιους από τη Λιθουανία και την Μπνέι Χέρζλιγια από το Ισραήλ.

Η «αυλαία» της κανονικής περιόδου ανοίγει στις 4 Οκτωβρίου, ενώ τα τέσσερα προκριματικά τουρνουά αρχίζουν στις 21 Σεπτεμβρίου. Οι νικητές της φάσης των ομίλων προκρίνονται απευθείας στους «16», ενώ οι δεύτεροι και οι τρίτοι από κάθε γκρουπ προχωρούν στις σειρές Play-In που θα διεξαχθούν τον Ιανουάριο του 2023. Η φάση των «16» θα διεξαχθεί με τέσσερις ομίλους των τεσσάρων ομάδων, ενώ οι πρώτοι δύο από κάθε γκρουπ προκρίνονται στους προημιτελικούς που θα διεξαχθούν σε σειρές «best-of-three» (σ.σ. η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες περνάει στην επόμενη φάση). Η σεζόν του Basketball Champions League θα ολοκληρωθεί με το φάιναλ φορ που είναι προγραμματισμένο για το διάστημα 12-14 Μαΐου.

Οι όμιλοι της κανονικής περιόδου και τα αποτελέσματα των προκριματικών γύρων που προέκυψαν από τη σχετική κλήρωση έχουν ως εξής:

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1ος όμιλος
Στρασμπούρ (Γαλλία)
Σομπατέλι (Ουγγαρία)
Μούρθια (Ισπανία)
Νικητής 1ου τουρνουά προκριματικού γύρου

2ος όμιλος
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Πίναρ Καρσίγιακα (Τουρκία)
Τέλεκομ Βόννης (Γέρμανία)
Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία)

3ος όμιλος
Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Γαλατασαράι (Τουρκία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

4ος όμιλος
Νίμπουρκ (Τσεχία)
Ιγκοκέα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Μπιλμπάο (Ισπανία)
Μπαχτσεσεχίρ (Τουρκία)

5ος όμιλος
Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)
Νικητής 4ου τουρνουά προκριματικού γύρου

6ος όμιλος
Μανρέσα (Ισπανία)
VEF Ρίγα (Λετονία)
Λιμόζ (Γαλλία)
Νικητής 3ου τουρνουά προκριματικού γύρου

7ος όμιλος
Ντιζόν (Γαλλία)
Ντιναμό Σάσαρι (Ιταλία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Νικητής 2ου τουρνουά προκριματικού γύρου

8ος όμιλος
Τενερίφη (Ισπανία)
Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΕΛΛΑΔΑ)
Μπνέι Χέρζλιγια (Ισραήλ)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Τουρνουά 1
Προημιτελικοί
Λέστερ Ράιντερς (Μ. Βρετανία) – Βολουντάρι (Ρουμανία)
TFT Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία) – Νάινερς Τσέμνιτς (Γερμανία)

Ημιτελικοί
Τόφας Μπούρσα (Τουρκία) – Λέστερ Ράιντερς (Μ. Βρετανία) ή Βολουντάρι (Ρουμανία)
Φριμπούργκ Ολιμπίκ (Ελβετία) – TFT Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία) ή Νάινερς Τσέμνιτς (Γερμανία)

Τουρνουά 2
Προημιτελικοί
Ντεν Μπος (Ολλανδία) – Σιαουλιάι (Λιθουανία)
Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία) – Έγκις Κόρμεντ (Ουγγαρία)

Ημιτελικοί
Μάλαγα (Ισπανία) – Ντεν Μπος (Ολλανδία) ή Σιαουλιάι (Λιθουανία)
Κάρχου Καουχαγιόκι (Φινλανδία) – Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία) ή Έγκις Κόρμεντ (Ουγγαρία)

Τουρνουά 3
Προημιτελικοί
Νόρκεπινγκ (Σουηδία) – Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)
Γκόλντεν Ιγκλ Ίλι (Κόσοβο) – Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Ημιτελικοί
Μπάμπεργκ (Γερμανία) – Νόρκεπινγκ (Σουηδία) ή Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)
Κεραυνός (Κύπρος) – Γκόλντεν Ιγκλ Ίλι (Κόσοβο) ή Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Τουρνουά 4
Προημιτελικοί
Σβανς Γκμούντεν (Αυστρία) – Πάρνου Σάνταμ (Εσθονία)
FMP Μερίντιαν (Σερβία) – Μπρεογκάν (Ισπανία)

Ημιτελικοί
Μπάκεν Μπέαρς (Ολλανδία) – Σβανς Γκμούντεν (Αυστρία) ή Πάρνου Σάνταμ (Εσθονία)
Όπαβα (Τσεχία) – FMP Μερίντιαν (Σερβία) – Μπρεογκάν (Ισπανία)

Κοινοποίηση

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.