Μαρία Σάκκαρη: Στον τελικό του Indian Wells και στο top 3 του κόσμου

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-1 σετ την Ισπανίδα Πάουλα Μπαντόσα και πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό του Indian Wells!

ΗΕλληνίδα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ με 6-2, όμως έχασε το δεύτερο με 6-4. Στο τρίτο έκανε επίδειξη δύναμης και το κατέκτησε με 6-1, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση μετά από 1 ώρα και 49 λεπτά αγώνα.

Στον τελικό του αμερικανικού τουρνουά η Σάκκαρη θα συναντήσει την Πολωνή Ίγκα Σβιόντεκ, η οποία νίκησε 2-0 σετ (7-6, 6-4) τη Σιμόνα Χάλεπ στον άλλο ημιτελικό.

Μετά τη συγκεκριμένη νίκη, η Σάκκαρη αναμένεται να βρεθεί στο top 3 της παγκόσμιας κατάταξης των γυναικών, ενώ αν κατακτήσει τον τίτλο θα βρεθεί στη 2η θέση.

Η Σάκκαρη μετράει τρεις νίκες στα προηγούμενα τέσσερα ματς με τη Σβιόντεκ, η οποία όμως είχε επικρατήσει στο μεταξύ τους ματς στο Roland Garros.