Προκριματικά Μουντιάλ: Γκέλα για Γαλλία, βαριά ήττα για Κύπρο

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ολοκληρώθηκαν οι 13 αναμετρήσεις στην πρώτη αγωνιστική ημέρα του Σεπτεμβρίου για τα προκριματικά του Μουντιάλ, με την Κύπρο να γνωρίζει βαριά ήττα από τη Μάλτα με 3-0 και την Πορτογαλία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Ιρλανδία με 2-1.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έγραψε ιστορία, αφού έσπασε το ιστορικό ρεκόρ του Αλί Νταεΐ, με τα δύο γκολ που σημείωσε, καθώς έφτασε τα 111, αφήνοντας στα 109 τον Ιρανό. Αν και αρχικά 36χρονος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία στο 15′ να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα και να γίνει ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών με τις εθνικές ομάδες, τελικά το έκανε στο 89′, όταν και ισοφάρισε το γκολ του Εγκάν στο 45′, ενώ ένα λεπτό μετά βρήκε ξανά δίχτυα για το 2-1.

Απολαυστική ήταν και η Δανία, η οποία καθάρισε το ματς κόντρα στη Σκωτία μέσα σε 80» στο πρώτο μέρος, με τον Ντάνιελ Βας να ανοίγει το σκορ στο 14′ και τον Γιόακιμ Μάλε να κάνει το το 2-0 λίγα δευτερόλεπτα μετά.

Την ίδια στιγμή, Γαλλία και Βοσνία αναδείχθηκαν επίσης, ισόπαλες σε 1-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν στο 36′ με τον Τζέκο δεν κράτησε για πολύ, αφού οι τρικολόρ τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Γκριεζμάν, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ισόπαλο 1-1 έληξε επίσης, και το ματς ανάμεσα στη Νορβηγία και την Ολλανδία. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έδωσε το προβάδισμα στους Νορβηγούς στο 20′, αλλά η Ολλανδία έφερε το ματς στα ίσα στο 36′.

Από εκεί και πέρα, χωρίς νικητή έληξαν και οι αναμετρήσεις Σλοβενία – Σλοβακία (1-1), Καζακστάν – Ουκρανία (1-1), Ρωσία – Κροατία (0-0), Τουρκία – Μαυροβούνιο (2-2). Από την άλλη, το Ισραήλ επιβλήθηκε με εμφατικό 4-0 απέναντι στα Νησιά Φερόε, η Λετονία με 3-1 επί του Γιβραλτάρ, ενώ νίκες σημείωσαν και το Λουξεμβούργο με την Αυστρία απέναντι σε Αζερμπαϊτζάν (2-1) και Μολδαβία (0-2) αντίστοιχα.