Πάρμα – Ίντερ 1-2: Διπλό και στο +6 από τη Μίλαν οι “νερατζούρι”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Με δύο γκολ του Αλέξις Σάντσες μέσα σε οκτώ λεπτά η Ίντερ προηγήθηκε 0-2 της Πάρμα εκτός έδρας και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να φτάσει σε ένα ακόμη τρίποντο. Πλέον η ομάδα του Λουκάκου βρίσκεται στο +6 από τη δεύτερη Μίλαν και οδεύει προς την κατάκτηση του σκουντέτο.

Η Ίντερ είναι στην κορυφή του πρωταθλήματος Ιταλίας έχοντας 59 βαθμούς μετά από 25 αγωνιστικές και πλέον είναι στο +6 από την Μίλαν που έχει 53 μετά και τη γκέλα των “ροσονέρι” την Τετάρτη.

Στο παιχνίδι η Ίντερ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 54′ με γκολ του Αλέξις Σάντσες για το 0-1. Εν συνεχεία στο 62′ ο Χιλιανός με ένα ακόμη τέρμα διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του και διαμόρφωσε το 0-2.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 71′ με τέρμα του Ερνάνι αλλά δεν κατάφεραν στα λεπτά που απέμεναν να πετύχουν και άλλο τέρμα με αποτέλεσμα το 1-2 να παραμείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Πάρμα να παραμείνει στη 19η θέση με 15 βαθμούς και φυσικά τα πράγματα για την υπόθεση παραμονής γίνονται όλο και δυσκολότερα.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Μπάνι, Οσόριο, Βαλέντι (66′ Μπούσι), Τζαγκλιόλο (66′ Πεζέλα), Ερνάνι, Μπορούγμαν, Κούρτις, Κούτσκα (66′ Ινγκλέσε), Καραμόχ, Μαν,

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (67′ Βιντάλ), Πέρισιτς, Σάντσεζ (75′ Μαρτίνες), Λουκάκου.