Μπράιτον – Λέστερ 1-2: Τρίποντο στο 87′ και δεύτερη θέση για τις αλεπούδες

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα απέναντι σε Άρσεναλ (εντός έδρας ήττα με 3-1) και Μπέρνλι (εκτός έδρας ισοπαλία 1-1), η Λέστερ επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών και μάλιστα με ανατροπή. Η Μπράιτον προηγήθηκε μόλις στο 10′ με τον Λανάλα, με την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να δείχνει ωστόσο χαρακτήρα και να παίρνει μία τεράστια νίκη στο δεύτερο ημίχρονο στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Ιχεανάτσο έφερε το ματς στα ίσα στο 64′ και ο Αμαρτέι χάρισε το τρίποντο στις αλεπούδες τρία λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου, αποτέλεσμα που έφερε την πρωταθλήτρια Αγγλίας στην 2η θέση (με +2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που αντιμετωπίζει το απόγευμα της Κυριακής στο Έτιχαντ την πρωτοπόρο και συμπολίτισσά της Σίτι) και ακόμα πιο κοντά στο μεγάλο στόχο που είναι η είσοδος στους ομίλους του Champions League.

ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Σάντσες, Φέλτμαν, Γουάιτ, Ντανκ, Μπερν, Μπισουμά (90′ Γιάχανμπας), Γκρος, Λαλάνα, ΜακΆλιστερ (68′ Αλσάτε), Τροσάρ, Μοπέ (79′ Γουέλμπεκ)

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Αμαρτέι, Φοφανά, Σογιουντσού, Εντιντί, Περέιρα, Τίλεμανς, Ταβάρες (72′ Ολμπράιτον), Καστάν, Βάρντι, Ιχεανάτσο (90′ Τσουντούρι)