Ρεάλ Μαδρίτης- Χετάφε 2-0: Ο Μπενζεμά την ξεμπλόκαρε

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ΗΡεάλ Μαδρίτης με δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο έκαψε την αντίσταση της Χετάφε σε εξ αναβολής παιχνίδι της La Liga επικρατώντας με 2-0 το βράδυ της Τρίτης (9/2) και μείωσε τη διαφορά που τη χωρίζει από την κορυφή και την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο μέρος αλλά βρήκαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό γκολκίπερ, τον Ζόρια, ο οποίος έσωσε την εστία του από βέβαια παραβίαση σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και τον Μπενζεμά να βλέπει τον Ζόρια να του λέει όχι στο 48′. Σε διάστημα έξι λεπτών όμως η Ρεάλ κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα. Αρχικά στο 60′ ο Μπενζεμά με κεφαλιά νίκησε τον Ζόρια ενώ στο 66′ οι γηπεδούχοι έβαλαν ένα υπέροχο γκολ. Ο Μεντί άνοιξε αριστερά στον Μαρσέλο και έκανε την κίνηση μέχρι την μικρή περιοχή για να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Βραζιλιάνου και με προβολή να κάνει το 2-0.

Οι παίκτες του Ζιτάν δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν μέχρι τέλους το υπέρ τους σκορ και να φτάσουν τελικά στη νίκη και την επικράτηση.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μεντί, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς, Μάρβιν, Ασένσιο, Βινίσιους, Μπενζεμά.

ΧΕΤΑΦΕ: Ζόρια, Σουάρεθ, Τσάκλα, Καμπάσο, Ολιβέιρα, Πορτίγιο, Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Κουκουρέλα, Άνχελ, Ερνάντεθ