Οσασούνα – Σεβίλλη 0-2: Διπλό στην Παμπλόνα και πέρασε πάνω απ’ την Μπαρτσελόνα

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hαγωνιστική άνοδος της Σεβίλλης συνεχίζεται. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Οσασούνα και πλέον μετράει την 6η σερί της νίκη στην La Liga.

Ως εκ τούτου, η ομάδα του Λοπετέγκι πέρασε στην 3η θέση με 48 πόντους και η απόστασή της από την κορυφή είναι στο -7. Μάλιστα έβαλε από κάτω της την Μπαρτσελόνα, την οποία φιλοξενεί την επόμενη αγωνιστική (27/2, 17:15).

Η Σεβίλλη φρόντισε να προηγηθεί από το 19ο λεπτό. Ο Χορδάν εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά και ο Ντιέγκο Κάρλος με κεφαλιά σημείωσε το 0-1.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε δύο τα τέρματά της νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι πραγματοποίησε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Λουκ Ντε Γιόνγκ με το τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, στο φινάλε η Σεβίλλη πανηγύρισε μία σημαντική νίκη.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Σάντσες, Γκαρσία, Ερναντές, Βιδάλ (80′ Πέρες), Μονκαγιόλα, Τορό, Οϊέρ (65′ Μπράσανατς), Γκαρσία (64΄Καλέρι), Μπούντιμιρ (84′ Λόπες), Μπάρχα (64′ Τόρες)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεκίκ, Χορδάν (87′ Γκούντελι), Φερνάντο, Τόρες (66′ Ράκιτιτς), Σούσο (66′ Βιδάλ), Ντε Γιόνγκ (80′ Εν-Νεσίρι), Ελ Χαντάντι (80′ Γκόμες)