Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 2-1: Ασταμάτητη με 14η σερί νίκη στην Premier League

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Δεν μπορεί να σταματήσει κανείς την Μάντσεστερ Σίτι. Οι Πολίτες επικράτησαν 2-1 της Γουέστ Χαμ και με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν την 14η σερί τους νίκη στην Premier League και 20η συνολικά. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έφτασε στους 62 πόντους και είναι στο +13 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στους 45 έμεινε η Γουεστ Χαμ, η οποία κινδυνεύει να μείνει εκτός 4άδας.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας, με το γνώριμο στιλ παιχνιδιού της, όπου είναι η κυρίαρχη στο γήπεδο. Οι Πολίτες ωστόσο δυσκολεύονταν να πατήσουν στην περιοχή της Γουέστ Χαμ.

Στην πρώτη τους τελική, όμως, άνοιξαν το σκορ. Στο 30ο λεπτό ο Ντε Μπράινε έβγαλε την σέντρα δεξιά και ο Ρούμπεν Ντίας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Γουέστ Χαμ φρόντισε να απαντήσει με τον Αντόνιο να σημαδεύει το δοκάρι στο 31ο λεπτό. Τα Σφυριά ισοφάρισαν πριν από το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό. Ο Φόρναλς γύρισε από τα δεξιά, αρχικά έβαλε το πόδι του ο Λίνγκαρντ και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Αντόνιο που σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε με την ίδια διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η Γουέστ Χαμ βρισκόταν σε φάση άμυνας, ωστόσο δεν γινόταν, να κρατάει συνεχώς την συγκέντρωσή της. Επομένως, η Σίτι κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ.

Στο 68ο λεπτό Ο Μάχρεζ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, είδε τον Στόουνς που έκανε την κίνηση και εκείνος με ένα απλό πλασέ, έβαλε σε θέση οδηγού τη Σίτι σημειώνοντας το 2-1.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, η ομάδα του Γκουαρδιόλα διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, με την Γουέστ Χαμ να μην μπορούν να βρουν κάποια απάντηση. Έτσι, το 2-1 παρέμεινε έως και το τελευταίο σφύριγμα.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ζιντσένκο, Ντίας, Στόουνς, Γουόκερ, Γκιουντογκάν (89′ Ρόδρι), Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Τόρες (65′ Φόντεν), Αγουέρο (61′ Ζεσούς), Μαχρέζ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ράντολφ, Ντιόπ, Ντόσον, Κρέσγουελ, Κούφαλ, Σούτσεκ, Ράις, Τζόνσον (84′ Μπόουνεν), Φορνάλς, Λίνγκαρντ, Αντόνιο (84′ Μπενράχμα)