Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 9-0: Την σκόρπισε στους εννιά ανέμους

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ΗΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε το βράδυ της Τρίτης (2/2) τη Σαουθάμπτον για την 22η αγωνιστική της Premier League και όλα έγιναν πιο εύκολα μόλις 79 δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του ματς όταν ο Άλεξ Γιάνκεβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στον ΜακΤόμινεϊ.

Η Γιουνάιτεντ δεν λυπήθηκε τη Σαουθάμπτον και την συνέτριψε με 9-0. Ισοφάρισε την πιο ευρεία νίκη της σε επίπεδο Premier League. Είχε νικήσει με το ίδιο σκορ την Ίπσουιτς το 1995.

Δεύτερη εννιάρα που δέχετα μέσα σε δύο χρόνια η Σαουθάμπτον. Το 2019 είχε γνωρίσει την εντός έδρας (0-9) από τη Λέστερ.

Ο Γουάν Μπισάκα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ο Ράσφορντ έκανε το 2-0 στο 25ο, το 3-0 έγινε ύστερα από τέσσερα λεπτά (34′) με το αυτογκόλ του Μπέντναρεκ.

Στο 39′ ήλθε ο Καβάνι να κάνει το 4-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι φυσικά δεν σταμάτησαν. Κράτησαν περισσότερα για το δεύτερο μέρος.

Ο Μαρσιάλ στο 69′ έκανε το 5-0, ο ΜακΤόμινεϊ ύστερα από δύο λεπτά (71′) το 6-0. Στο 87ο λεπτό ο Ντιν σφύριξε πέναλτι και απέβαλε τον Μπέντναρεκ, ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε, ευστόχησε και έκανε το 7-0.

Στο 90ό είχαμε το δεύτερο γκολ του Μαρσιάλ και όγδοο της Γιουνάιτεντ για το 8-0. Το τελικό σκορ (9-0) διαμόρφωσε ο Τζέιμς στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 44 βαθμούς και έπιασε στην πρώτη θέση της Premier League τη Σίτι. Η ομάδα του Σόλσκερ, ωστόσο, έχει και δύο ματς περισσότερα από εκείνη του Γκουαρδιόλα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (46′ Φαν ντε Μπέεκ), Μακ Τόμινι, Φρεντ, Ράσφορντ (60′ Τζέιμς), Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ, Καβάνι (46′ Μαρσιάλ).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μακ Κάρθι, Ράμσεϊ, Μπεντνάρεκ, Στέφενς, Μπερτράντ, Τζενέπο (78′ Τσάπτσετ), Γουρντ-Πρόους, Γιάνκεβιτς, Άρμστρονγκ, Άνταμς, Ίνγκς (70′ Ρέντμοντ).