Φιορεντίνα – Ίντερ 0-2: Με Μπαρέλα και Πέρισιτς στην κορυφή

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Μία σημαντική νίκη για το κυνήγι του Scudetto πήρε η Ίντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν 2-0 εκτός έδρας της Φιορεντίνα χάρη στα γκολ των Μπαρέλα (31′) και Πέρισιτς (52′). Η Ίντερ με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 47 πόντους και βρίσκεται στην κορυφή της Serie A, στο +1 από τη Μίλαν, η οποία την Κυριακή (7/2) υποδέχεται την Κροτόνε.

Η ομάδα του Κόντε άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Αλέξις Σάντσες από τα αριστερά είδε τον Μπαρέλα έξω από την περιοχή και εκείνος με ένα τρομερό μακρινό σουτ βρήκε δίχτυα σημειώνοντας το 0-1.

H Ίντερ κατάφερε να βρει και ένα δεύτερο γκολ νωρίς στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό, ο Χακίμι πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά γύρισε στην αντίθετη πλευρά προς τον Πέρισιτς, ο οποίος έκανε την κίνηση, για να σκοράρει με εύκολο πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, όμως ο γκολκίπερ της Φιορεντίνα δεν επέτρεψε να διευρυνθεί ακόμη περισσότερο το σκορ του αγώνα. Έτσι, στο φινάλε οι νερατζούρι πανηγύρισαν αυτό το τόσο σημαντικό τρίποντο.

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκια, Βενούτι (74′ Μελκούιτ), Κουάρτα, Μπετζέλα, Ίγκορ, Μπιράγκι (82′ Μπαρέκα), Μποναβεντούρα, Βαλέρο (46′ Κουαμέ), Αμραμπάτ, Έσεριτς (74′ Πούλγκαρ), Βλάχοβιτς (74′ Κοκόριν)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Χακίμι, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Πέρισιτς (80′ Νταρμιάν), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιδάλ (46′ Γκαλιαρντίνι), Λουκάκου (89′ Πιναμόντι), Σάντσεζ (62′ Μαρτίνες)