Ατλέτικο – Θέλτα 2-2: Ο Φερέιρα έβαλε στοπ και έδωσε ελπίδες

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Στοπ στο νικηφόρο σερί (οκτώ ματς) της Ατλέτικο έβαλε η εκπληκτική Θέλτα του Εδουάρδο Κουδέτ. Η ομάδα από το Βίγκο άνοιξε το σκορ στο Μετροπολιτάνο με τον Σαντιάγκο Μίνα στο 13ο λεπτό και οι Γαλιθιάνοι έβαλαν από νωρίς δύσκολα στους Μαδριλένους.

Ο Λουίς Σουάρες έκανε τη δουλειά που ξέρει για τους κολτσονέρος. Ισοφάρισε στο 45ο λεπτό σε 1-1 μετά την ασίστ του Γιορέντε.

Και στο 50ό λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας κάνοντας το 2-1. Το 16ο γκολ του Ουρουγουανού πιστολέρο δεν έφτανε για την “Ατλέτι”.

Ο Φακούντο Φερέιρα στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και χάρισε το βαθμό στη Θέλτα. Έτσι κι αλλιώς η ομάδα του Σιμεόνε παραμένει στην κορυφή με 51 βαθμούς. Στο +8 από τη Ρεάλ, στο +8 από Μπαρτσελόνα, στο +9 από Σεβίλλη και με ματς λιγότερο σε σχέση με τις τρεις.