Ατλέτικο Μαδρίτης – Χετάφε 1-0: Πρωτοχρονιά στην κορυφή ο 500άρης Τσόλο!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Το αγαπημένο σκορ του Ντιέγκο Σιμεόνε (1-0) έκανε ξανά την εμφάνισή του στο 500ό ματς του Τσόλο στον πάγκο της Ατλέτικο Μαδρίτης (με 301 νίκες παρακαλώ), η οποία λύγισε την Χετάφε, νίκη που διατηρεί τους Ροχιμπλάνκος στην κορυφή της La Liga στο φινάλε του 2020 και στις αρχές του 2021.

Πιο δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο, η οποία είχε δοκάρι με τον Τομάς Λεμάρ και κατάφερε να προηγηθεί με κεφαλιά του Λουίς Σουάρες ύστερα από σέντρα του Γιανίκ Φερέιρα – Καρασκό (20′), με τον Ουρουγουανό επιθετικό να φτάνει αισίως τα οκτώ γκολ σε δέκα ματς πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι, όπως συνηθίζουν, ήταν πιο συντηρητικοί στο δεύτερο ημίχρονο, η Χετάφε επιχείρησε να απαντήσει, αλλά ήταν αναποτελεσματική με τον Χάιμε Μάτα και γνώρισε την πρώτη ήττα ύστερα από δύο διαδοχικά ματς χωρίς, μένοντας στην 13η θέση και στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Βρσάλικο (57′ Σαούλ), Φελίπε, Σάβιτς, Ερμόσο – Λεμάρ (71′ Λούκας Τορέιρα), Κόκε, Γιορέντε, Καρασκό – Σουάρες (80′ Χιμένες), Ζοάο Φέλιξ (71′ Κορέα).

Χετάφε (Πέπε Μπορδαλάς): Γιάνιεθ – Ιγλέσιας, Τζενέ, Ετσέιτα, Ολιβέρα – Πορτίγιο, Μακσίμοβιτς, Τιμόρ (88′ Πάτρικ), Κουκουρέγια – Άνχελ, Μάτα (69′ Ουνάλ).