ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Λύτρωση με Καντουρί στο 90+1′

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Την τέταρτη νίκη του στα ισάριθμα πρώτα του ματς στον πάγκο του ΠΑΟΚ πανηγύρισε ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Εραμούσπε, ισοφάρισε με τον Σβιντέρσκι στο 52ο λεπτό – ενδιάμεσα στο 57′ αποβλήθηκε ο Αργεντινός στόπερ του ΠΑΣ και σκόρερ του πρώτου γκολ – και λυτρώθηκε από το γκολ του Καντουρί στο 90+1′.

ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΣ ΗΤΑΝ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος. Δεν έβγαλε φάσεις, δεν είχε δημιουργία και η κεντρική του γραμμή έμοιαζε μπερδεμένη. Σε αυτό εστίασε κι ο Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος δεν σταμάτησε να δίνει οδηγίες στους Βιεϊρίνια, Μουργκ, Σβαμπ και Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Δεν είναι τυχαίο ότι ο Δικέφαλος είχε να δείξει μόνο μια αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, παρά το γεγονός ότι έφτασε σε περισσότερες (επτά) τελικές. Αυτή του Εσίτι, ο οποίος έκανε το σουτ μετά από σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ, αλλά ο Χουτεσιώτης απομάκρυνε.

Πριν από αυτή τη φάση η ομάδα των Ιωαννίνων είχε φροντίσει να τιμωρήσει τον ΠΑΟΚ για τη νωθρή του εικόνα. Ο Εραμούσπε, ο Αργεντινός κεντρικός αμυντικός της ομάδας, ξεκίνησε και τελείωσε τη φάση.

Έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Λεό, ο οποίος έφυγε από αριστερά και σκόραρε μέσα από την περιοχή ανοίγοντας το σκορ. Δύο τελικές είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα (η δεύτερη του Καρτάλη με σαφώς λιγότερες πιθανότητες), η μία στα δίχτυα.

Ο ΓΚΑΡΣΙΑ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ
Ο Πάμπλο Γκαρσία είδε την κακή εικόνα του ΠΑΟΚ, η οποία αποτυπώθηκε και στατιστικά.

Έτσι στο ημίχρονο προχώρησε σε τριπλή αλλαγή. Πέρασε μέσα Τζόλη, Μπίσεσβαρ και Καντουρί, έξω Βιεϊρίνια, Εσίτι και Μουργκ.

Ο Πορτογάλος έδειξε ότι θα χρειαστεί χρόνος – πρώτο ματς από την επιστροφή του ήταν – μέχρι να βρει τον πρότερο ρυθμό του και μάλιστα ο Γκαρσία στις πρώτες του δηλώσεις μετά από το ματς αυτό υποστήριξε.

Ο Δικέφαλος ενισχύθηκε σε επιθετικότητα, διάθεση και έβγαλε ορμή. Έφτασε σχετικά γρήγορα στην ισοφάριση με τον Κάρολ Σβιντέρρσκι στο 52ο λεπτό.

Ο ΚΑΝΤΟΥΡΙ ΛΥΤΡΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ
Στο 57ο λεπτό οι συνθήκες έγιναν ακόμη πιο ευνοϊκές για τον ΠΑΟΚ, καθώς αποβλήθηκε ο Εραμούσπε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα από την αποβολή του Αργεντινού στόπερ και σκόρερ του πρώτου γκολ της αναμέτρησης.

Ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να φτάσει γρήγορα στο 2-1. Στο 59ο λεπτό ο Περέιρα βγήκε ωραία από αριστερά, γύρισε στον Τζόλη, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” προς το τέλος και λυτρώθηκαν από τον Ομάρ Ελ Καντουρί. Στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου εκτελέστηκε το φάουλ, ο Τσόλακ έπιασε την πρώτη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κρέσπο τη δεύτερη και ο Μαροκινός με ωραίο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Καντουρί λύτρωσε τον ΠΑΟΚ που “έπαιξε με τη φωτιά” και αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Πάμπλο Γκαρσία στα ισάριθμα πρώτα του ματς ως πρώτος προπονητής της πρώτης ομάδας.