H οριστική εικόνα της τελικής φάσης του Euro2020

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η ιστορική πρόκριση της Βόρειας Μακεδονίας και τα δραματικά εισιτήρια που πήραν Ουγγαρία, Σλοβακία και Σκωτία διαμόρφωσαν την οριστική εικόνα της τελικής φάσης του Euro2020, η οποία λόγω κορονοϊού θα διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2021 (11 Ιουνίου – 11 Ιουλίου), χωρίς όμως να είναι σίγουρος ο τόπος διεξαγωγής της.

Εφτά μήνες πριν από τη (νέα) ημερομηνία έναρξης του 16ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, έγιναν οριστικά γνωστές οι 24 ομάδες που θα λάβουν μέρος στην τελική φάση (11 Ιουνίου – 11 Ιουλίου 2021). Η Βόρεια Μακεδονία, για πρώτη φορά στην ιστορία της, και οι Ουγγαρία, Σλοβακία και Σκωτία, μετά από δραματικές προκρίσεις, συμπλήρωσαν τους τέσσερις ομίλους από τους έξι της τελικής φάσης.

Αυτή επρόκειτο, αρχικά τουλάχιστον, να διεξαχθεί σε δώδεκα πόλεις από ισάριθμες διαφορετικές χώρες (Αγία Πετρούπολη, Άμστενταμ, Βουδαπέστη, Βουκουρέστι, Γλασκόβη, Δουβλίνο, Κοπεγχάγη, Λονδίνο, Μόναχο, Μπακού, Μπιλμπάο και Ρώμη), αφού η συγκεκριμένη διοργάνωση ήταν επετειακή, με αφορμή την συμπλήρωση 60 χρόνων από το πρώτο Euro.

Η πανδημία, όμως, πιθανώς να αλλάξει τα πλάνα της UEFA, εκτός και αν τα διάφορα εμβόλια που έρχονται (καλώς να ορίσουν!) αποδειχθούν τόσο αποτελεσματικά που η τελική φάση θα μπορέσει, εντέλει, να διεξαχθεί στις τέσσερις γωνιές της Ευρώπης και, κυρίως, με φιλάθλους στις εξέδρες. Αμήν…

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EURO2020

(11 Ιουνίου – 11 Ιουλίου 2021)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ελβετία

Ιταλία

Ουαλία

Τουρκία

Το πρόγραμμα (Τα ματς σε ώρες Ελλάδας)

1η αγωνιστική

Τουρκία – Ιταλία (11/6, 22:00)

Ουαλία – Ελβετία (12/6, 16:00)

2η αγωνιστική (16/6)

Τουρκία – Ουαλία (19:00)

Ιταλία – Ελβετία (22:00)

3η αγωνιστική (20/6)

Ελβετία – Τουρκία (19:00)

Ιταλία – Ουαλία (19:00)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο

Δανία

Ρωσία

Φινλανδία

Το πρόγραμμα (Τα ματς σε ώρες Ελλάδας)

1η αγωνιστική (12/6)

Δανία – Φινλανδία (19:00)

Βέλγιο – Ρωσία (22:00)

2η αγωνιστική

Φινλανδία – Ρωσία (16/6, 16:00)

Δανία – Βέλγιο (17/6, 19:00)

3η αγωνιστική (21/6)

Ρωσία – Δανία (22:00)

Φινλανδία – Βέλγιο (22:00)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία

Βόρεια Μακεδονία

Ολλανδία

Ουκρανία

Το πρόγραμμα (Τα ματς σε ώρες Ελλάδας)

1η αγωνιστική (13/6)

Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία (19:00)

Ολλανδία – Ουκρανία (22:00)

2η αγωνιστική (17/6)

Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία (16:00)

Ολλανδία – Αυστρία (22:00)

3η αγωνιστική (21/6)

Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία (19:00)

Ουκρανία – Αυστρία (19:00)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Αγγλία

Κροατία

Σκωτία

Τσεχία

Το πρόγραμμα (Τα ματς σε ώρες Ελλάδας)

1η αγωνιστική

Αγγλία – Κροατία (13/6, 16:00)

Σκωτία – Τσεχία (14/6, 16:00)

2η αγωνιστική (18/6)

Κροατία – Τσεχία (19:00)

Αγγλία – Σκωτία (22:00)

3η αγωνιστική (22/6)

Κροατία – Σκωτία (22:00)

Τσεχία – Αγγλία (22:00)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισπανία

Πολωνία

Σλοβακία

Σουηδία

Το πρόγραμμα (Τα ματς σε ώρες Ελλάδας)

1η αγωνιστική (14/6)

Πολωνία – Σλοβακία (19:00)

Ισπανία – Σουηδία (22:00)

2η αγωνιστική

Σουηδία – Σλοβακία (18/6, 16:00)

Ισπανία – Πολωνία (19/6, 22:00)

3η αγωνιστική (23/6)

Σλοβακία – Ισπανία (19:00)

Σουηδία – Πολωνία (19:00)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία

Γερμανία

Ουγγαρία

Πορτογαλία

Το πρόγραμμα (Τα ματς σε ώρες Ελλάδας)

1η αγωνιστική (15/6)

Ουγγαρία – Πορτογαλία (19:00)

Γαλλία – Γερμανία (22:00)

2η αγωνιστική (19/6)

Ουγγαρία – Γαλλία (16:00)

Πορτογαλία – Γερμανία (19:00)

3η αγωνιστική (23/6)

Γερμανία – Ουγγαρία (22:00)

Πορτογαλία – Γαλλία (22:00)

Στη νοκ άουτ φάση των «16» θα προκριθούν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι, από την ειδική βαθμολογία, στην οποία θα ισχύσουν κατά σειρά τα εξής κριτήρια: 10 Βαθμοί, 2) Διαφορά τερμάτων, 3) Καλύτερη επίθεση, 4) Νίκες, 5) Λίγοτεροι βαθμοί πειθαρχικής ποινής, 6) Κατάταξη στα προκριματικά του Euro2020

Κοινοποίηση

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.