Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 1-1: Δίκαιη ισοπαλία

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ προσέφεραν ένα πλούσιο και χορταστικό ποδοσφαιρικό θέαμα για περίπου 60 λεπτά στο μεταξύ τους ντέρμπι για την 8η αγωνιστική της Premier League, ωστόσο στο διάστημα αυτό το σκορ ήταν στο 1-1 και στο τελευταίο ημίωρο που ο ρυθμός έπεσε αισθητά, τίποτα δεν άλλαξε.

Οι κόκκινοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα 25 λεπτά και προηγήθηκαν δικαίως με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαλάχ στο 13′, με τους πολίτες να παίρνουν κατόπιν τα ηνία ως το φινάλε του 45λεπτου και να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Ζεσούς στο 31′ αλλά και να πετούν στον κάλαθο των αχρήστων μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή, με τον Ντε Μπράινε να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 42′.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Ρόντρι, Ντε Μπράινε, Τόρες (61′ Μπερνάρντο Σίλβα), Στέρλινγκ, Ζεσούς

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (63′ Μίλνερ), Μάτιπ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Ζότα, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (59′ Σακίρι)