Πάρμα – Νάπολι 0-2: Πήρε το διπλό στην πρεμιέρα της

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Με διπλό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Serie A η Νάπολι, με τους παρτενοπέι να παίρνουν το διπλό κόντρα στην Πάρμα με σκορ 2-0, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη με ελάχιστο κόσμο στις κερκίδες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νάπολι προβλημάτισε επιθετικά, όμως στο β΄ημίχρονο κατάφερε να πετύχει τα δύο γκολ που της έδωσαν τη νίκη. Το 0-1 σημειώθηκε στο 63ο λεπτό. Ο Λοσάνο έβγαλε μία σέντρα ο Ιακοπόνι έδιωξε αρχικά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στη συνέχεια ο Μέρτενς.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 77ο λεπτό. Η Πάρμα έκανε λάθος στην άμυνα της, ο Λοσάνο έτρεξε στην αντεπίθεση με τον Ινσίνιε να σκοράρει, έπειτα από την απόκρουση του Σέπε. Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε ολόκληρο το 90λεπτο.

Πάρμα (Λιβεράνι): Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Άλβες, Πετζέλα, Γκράσι (90′ Σιλιγκάρντι), Μπρούγκμαν (69′ Ντέζι), Ερμάνι, Κούτσκα, Ινγκλέζε (69′ Κάραμοχ), Κορνέλιους

Νάπολι (Γκατούσο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Ρουίζ (84′ Ελμάς), Ντέμε (61′ Οσιμιέν), Ζιελίνσκι (88′ Λομπότκα), Λοσάνο (84′ Πολιτάνο), Μέρτενς (89′ Πετάνια), Ινσίνιε