Πάρμα – Αταλάντα 1-2: Ασταμάτητη ομάδα του Γκασπερίνι

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Την 23η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (28/7) η Αταλάντα, με την ομάδα του Μπεργκαμπο να περνάει νικηφόρα με 2-1 από το “Ένιο Ταρντίνι” απέναντι στην Πάρμα και να ανεβαίνει στη 2η θέση, με +2 κόντρα στην Ίντερ (αγωνίζεται στις 22:45 απέναντι στην Νάπολι).

Οι μπεργκαμάσκι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Αταλάντα καθώς στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με το γκολ του Κουλουσέβσκι στο 43′, ωστόσο στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης έφτασαν στην ανατροπή.

Ο Μαλινόβσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ (ξερό αριστερό σουτ) ισοφάρισε σε 1-1 στο 70′ ενώ στο 84′ ο Γκόμες υπέγραψε το εκτός έδρας τρίποντο για τους μπεργκαμάσκι με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό.

Σημειώνεται πως η ομάδα του Γκασπερίνι επέκτεινε σε 17 ματς το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (13 νίκες – 4 ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα), ενώ έφτασε τα 98 γκολ ενεργητικό, κάτι που σημαίνει πως θα έχει την ευκαιρία να πιάσει ή και να ξεπεράσει το φράγμα των 100 γκολ, στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής όπου θα υποδεχτεί την Ίντερ στο ματς που θα κρίνει το ποια εκ των δύο θα καταλάβει τη 2η θέση στη φετινή Serie A.