Νιούκαστλ – Σέφιλντ 3-0: Βλέπει ψηλότερα με τριάρα

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η αποβολή του Ίγκαν στο 50ό λεπτό έκανε πιο εύκολο το έργο της Νιούκαστλ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σέφιλντ, καθώς πήρε τη νίκη με 3-0 και διασκέδασε τις όποιες αμφιβολίες σχετικά με την παραμονή της στην Premier League.

Η Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό. Ο Ρίτσι έκανε μια φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα από αριστερά, ο Στίβενς αντί ν’ απομακρύνει έπιασε αέρα με τσαφ και ο Σεν-Μαξεμέν νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0.

Από ρόλο δημιουργού σε ρόλο εκτελεστή ο Ρίτσι στο 69ο λεπτό. Αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Χέιντεν και η μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζοέλιντον με προβολή μετά από σέντρα του Αλμιρόν από αριστερά. Κομβική για την εξέλιξη του ματς η αποβολή του Ίγκαν στο 50ό λεπτό με δεύτερη κίτρινη κι ενώ το σκορ ήταν 0-0.

Η Σέφιλντ έχασε την ευκαιρία να πατήσει ακόμη πιο γερά στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, ενώ η Νιούκαστλ διασκέδασε και τις τελευταίες αμφιβολίες για την παραμονή της, στοχεύοντας στο καλύτερο πλασάρισμα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο, Λασέλ, Φερνάντες, Ρόουζ, Ρίτσι (90+2′ Γέντλιν), Χέιντεν, Σέλβι (85′ Σερ), Σεν-Μαξεμέν (79′ Μπενταλέμπ), Αλμιρόν (85′ Λάτσαρο), Ζοέλιντον (78′ Κάρολ).

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Μπέρχε (66′ Λούντστραμ), Νόργουντ, Φλεκ (73′ Λουκ Φρίμαν), Στίβενς, ΜακΜπέρνι (85′ Κίρον Φρίμαν), Σαρπ (74′ Ζίβκοβιτς).