Οσκαρ 2020: Αριθμός – ρεκόρ διεθνών ταινιών που διεκδικούν υποψηφιότητα (βίντεο)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Οι συμμετοχές για υποψηφιότητα Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας στην τελετή του 2020 θα προέλθουν από συνολικά 93 χώρες, έναν αριθμό-ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού.

Το 2018, οι συμμετοχές ήταν 87, ενώ ο δεύτερος μεγαλύτερος αριθμός μετά τον φετινό ήταν το 2017 με 92. Οι Γκάνα, Νιγηρία και το Ουζμπεκιστάν στέλνουν για πρώτη φορά ταινία της χώρας τους στα Οσκαρ, όμως η Ουγκάντα αποκλείστηκε καθώς δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις. Η Κίνα και η Σενεγάλη υπέβαλαν τις προτάσεις τους την 1η Οκτωβρίου, ημέρα λήξης της προθεσμίας. Η συμμετοχή της Ελλάδας είναι η ταινία «Οταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες» της Μαριάννας Οικονόμου.

Τον Απρίλιο, η Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε την αλλαγή ονόματος της κατηγορίας από Καλύτερη Ξενόγλωσση σε Διεθνής Ταινία μεγάλου μήκους. Οι συμπρόεδροι της επιτροπής των Διεθνών Ταινιών σχολίασαν ότι αυτή η ονομασία αντιπροσωπεύει καλύτερα την κατηγορία και αντικατοπτρίζει τη θετική πλευρά της τέχνης του κινηματογράφου. Επιπλέον, το διοικητικό συμβούλιο αποφάσισε η κατηγορία να περιλαμβάνει αντί για εννέα, 10 ταινίες.

Η λίστα με τις ταινίες που διεκδικούν υποψηφιότητα:

Αλβανία – «The Delegation», σκηνοθεσία: Bujar Alimani
Αλγερία – «Papicha», σκηνοθεσία: Mounia Meddour
Αργεντινή – «Heroic Losers», σκηνοθεσά: Sebastián Borensztein
Αρμενία «Lengthy Night», σκηνοθεσία: Edgar Baghdasaryan
Αυστραλία «Buoyancy», σκηνοθεσία: Rodd Rathjen
Αυστρία «Joy», σκηνοθεσία: Sudabeh Mortezai
Αίγυπτος «Poisonous Roses», σκηνοθεσία: Ahmed Fawzi Saleh
Αιθιοπία «Running against the Wind», σκηνοθεσία: Jan Philipp Weyl
Μπανγκλαντές «Alpha», σκηνοθεσία: Nasiruddin Yousuff
Λευκορωσία «Debut», σκηνοθεσία: Anastasiya Miroshnichenko
Βέλγιο «Our Mothers», σκηνοθεσία: César Díaz
Βολιβία «I Miss You», σκηνοθεσία: Rodrigo Bellott
Βοσνία Ερζεγοβίνη – «The Son», σκηνοθεσία: Ines Tanovic
Βραζιλία «Invisible Life», σκηνοθεσία: Karim Aïnouz
Βουλγαρία «Ága», σκηνοθεσία: Milko Lazarov
Καμπότζη – «In the Life of Music», σκηνοθεσία: Caylee So, Sok Visal
Καναδάς–  «Antigone», σκηνοθεσία: Sophie Deraspe
Χιλή «Spider», σκηνοθεσία: Andrés Wood
Κίνα – «Ne Zha», σκηνοθεσία: Yu Yang
Κολομβία – «Monos», σκηνοθεσία: Alejandro Landes
Κόστα Ρίκα «The Awakening of the Ants», σκηνοθεσία: Antonella Sudasassi Furniss
Κροατία «Mali», σκηνοθεσία: Antonio Nuic
Κούβα «A Translator», σκηνοθεσία: Rodrigo Barriuso, Sebastián Barriuso,
Τσεχία «The Painted Bird», σκηνοθεσία: Václav Marhoul
Δανία «Queen of Hearts» May el-Toukhy
Δομινικανή Δημοκρατία «The Projectionist», σκηνοθεσία: José María Cabral,
Εκουαδόρ – «The Longest Night», σκηνοθεσία: Gabriela Calvache
Εσθονία «Truth and Justice», σκηνοθεσία: Tanel Toom, director;
Φινλανδία «Stupid Young Heart», σκηνοθεσία: Selma Vilhunen,
Γεωργία «Shindisi», σκηνοθεσία: Dimitri Tsintsadze
Γερμανία «System Crasher», σκηνοθεσία: Nora Fingscheidt
Γκάνα – «Azali», σκηνοθεσία: Kwabena Gyansah

Ελλάδα «When Tomatoes Met Wagner», σκηνοθεσία: Μαριάννα Οικονόμου
Ονδούρα «Blood, Passion, and Coffee», σκηνοθεσία: Carlos Membreño,
Χονγκ Κονγκ «The White Storm 2 Drug Lords», σκηνοθεσία: Herman Yau,
Ουγγαρία «Those Who Remained», σκηνοθεσία: Barnabás Tóth
Ισλανδία «A White, White Day», σκηνοθεσία: Hlynur Pálmason
Ινδία «Gully Boy», σκηνοθεσία: Zoya Akhtar
Ινδονησία – «Memories of My Body», σκηνοθεσία: Garin Nugroho
Ιράν «Finding Farideh», σκηνοθεσία: Azadeh Moussavi, Kourosh Ataee
Ιρλανδία «Gaza», σκηνοθεσία: Garry Keane, Andrew McConnell
Ισραήλ – «Incitement», σκηνοθεσία: Yaron Zilberman
Ιταλία – «The Traitor», σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
Ιαπωνία «Weathering with You», σκηνοθεσία: Makoto Shinkai
Καζακστάν «Kazakh Khanate. The Golden Throne», σκηνοθεσία: Rustem Abdrashov
Κένυα «Subira», σκηνοθεσία: Ravneet Singh (Sippy) Chadha
Κόσοβο «Zana», σκηνοθεσία: Antoneta Kastrati
Κιργιστάν – «Aurora», σκηνοθεσία: Bekzat Pirmatov
Λετονία–  «The Mover», σκηνοθεσία: Davis Simanis
Λίβανος – «1982», σκηνοθεσία: Oualid Mouaness
Λιθουανία «Bridges of Time», σκηνοθεσία: Audrius Stonys, Kristine Briede
Λουξεμβούργο «Tel Aviv on Fire», σκηνοθεσία: Sameh Zoabi
Μαλαισία «M for Malaysia», σκηνοθεσία: Dian Lee, Ineza Roussille
Μεξικό «The Chambermaid», σκηνοθεσία: Lila Avilés
Μογγολία–  “The Steed,” Erdenebileg Ganbold, director;
Μοντενέγκρο – «Neverending Past», σκηνοθεσία: Andro Martinović
Μαρόκο «Adam», σκηνοθεσία: Maryam Touzani
Νεπάλ – «Bulbul», σκηνοθεσία: Binod Paudel
Ολλανδία «Instinct», σκηνοθεσία: Halina Reijn
Νιγηρία «Lionheart», σκηνοθεσία: Genevieve Nnaji
Βόρεια Μακεδονία «Honeyland», σκηνοθεσία: Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska
Νορβηγία «Out Stealing Horses», σκηνοθεσία: Hans Petter Moland
Πακιστάν «Laal Kabootar», σκηνοθεσία: Kamal Khan
Παλαιστίνη «It Must Be Heaven», σκηνοθεσία: Elia Suleiman
Παναμάς «Everybody Changes», σκηνοθεσία: Arturo Montenegro
Περού «Retablo», σκηνοθεσία: Alvaro Delgado Aparicio
Φιλιππίνες «Verdict», σκηνοθεσία: Raymund Ribay Gutierrez
Πολωνία «Corpus Christi», σκηνοθεσία: Jan Komasa
Πορτογαλία «The Domain», σκηνοθεσία: Tiago Guedes
Ρουμανία «The Whistlers», σκηνοθεσία: Corneliu Porumboiu
Ρωσία «Beanpole», σκηνοθεσία: Kantemir Balagov
Σαουδική Αραβία «The Perfect Candidate», σκηνοθεσία: Haifaa Al Mansour,
Σενεγάλη – «Atlantics», σκηνοθεσία: Mati Diop
Σερβία – «King Petar the First», σκηνοθεσία: Petar Ristovski
Σιγκαπούρη – «A Land Imagined», σκηνοθεσία: Yeo Siew Hua
Σλοβακία – «Let There Be Light», σκηνοθεσία: Marko Skop
Σλοβενία «History of Love», σκηνοθεσία: Sonja Prosenc
Νότια Αφρική «Knuckle City», σκηνοθεσία: Jahmil X.T. Qubeka
Νότια Κορέα – «Parasite», σκηνοθεσία: Bong Joon Ho
Ισπανία «Pain and Glory», σκηνοθεσία: Pedro Almodóvar

Σουηδία «And Then We Danced», σκηνοθεσία: Levan Akin
Ελβετία «Wolkenbruch’s Wondrous Journey into the Arms of a Shiksa», σκηνοθεσία: Michael Steiner
Ταϊβάν «Dear E», σκηνοθεσία: Mag Hsu, Chih-Yen Hsu
Ταϊλάνδη «Krasue: Inhuman Kiss», σκηνοθεσία: Sitisiri Mongkolsiri
Τυνησία «Dear Son», σκηνοθεσία: Mohamed Ben Attia
Τουρκία «Commitment Asli», σκηνοθεσία: Semih Kaplanoglu
Ουκρανία «Homeward», σκηνοθεσία: Nariman Aliev
Ηνωμένο Βασίλειο «The Boy Who Harnessed the Wind», σκηνοθεσία: Chiwetel Ejiofor
Ουρουγουάη – «The Moneychanger», σκηνοθεσία: Federico Veiroj
Ουζμπεκιστάν – «Hot Bread», σκηνοθεσία: Umid Khamdamov
Βενεζουέλα – «Being Impossible», σκηνοθεσία: Patricia Ortega
Βιετνάμ – «Furie», σκηνοθεσία: Le Van Kiet

Οι υποψηφιότητες θα ανακοινωθούν στις 16 Δεκεμβρίου 2019 και οι υποψηφιότητες για Οσκαρ, τη Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου 2020. Η 92η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή, 9 Φεβρουαρίου 2020. 

Κοινοποίηση


Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.