Ρόμα – Γιουβέντους 2-0: Ζωντανή για Champions League

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Η Γιουβέντους έχει… κατεβάσει ρολά εδώ και εβδομάδες, με το βασικό θέμα συζήτησης πλέον να είναι το ποιος θα αντικαταστήσει τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. Η Ρόμα, από την άλλη, καιγόταν για το τρίποντο προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League ή και για να μη μείνει εκτός Ευρώπης, αφού στη βαθμολογία είναι όλοι κοντά στις θέσεις 3-7. Η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο κίνητρο, επομένως, πήρε και τη νίκη, αν και τα πράγματα θα μπορούσαν να εξελιχθούν διαφορετικά αν αξιοποιούσαν τις ευκαιρίες τους οι Τορινέζοι, οι οποίοι για πρώτη φορά φόρεσαν την εμφάνιση της επόμενης σεζόν…
Το ματς είχε από την αρχή καλό ρυθμό και στο 6′ είχε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Μιράντε να κάνει… miracolo στο πλασέ του Κουαδράδο μετά την πάσα του Εμρέ Τσαν. Ενα 10λεπτο μετά, ο τερματοφύλακας της Ρόμα έκανε νέα μεγάλη επέμβαση, αυτή τη φορά σε κοντινό πλασέ του Ντιμπάλα μετά την τρελή επέλαση και πάσα του Ρονάλντο, για να απαντήσει η Ρόμα στο 18′ με το δοκάρι του Πελεγκρίνι. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή των Τζαλορόσι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πατούσε καλύτερα η Γιούβε, η οποία είχε -κι αυτή- δοκάρι στο 28′ στο σουτ του Ντιμπάλα, το οποίο απέκρουσε αρχικά ο Μιράντε.
Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Μιράντε, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ενζονζί, Πελεγκρίνι (67′ Κριστάντε), Κλάιφερτ (78′ Ούντερ), Τζανιόλο, Ελ Σαράουι, Τζέκο.
Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο (85′ Κανσέλο), Κάσερες, Μπονούτσι, Σπινατσόλα, Εμρέ Τσαν, Πιάνιτς (71′ Μπεντανκούρ), Ματουιντί (84′ Αλεξ Σάντρο), Ντιμπάλα, Κουαδράδο, Ρονάλντο.